Přejít k hlavnímu obsahu
Deska je plná koncertní energie, s níž umí The Boss pracovat na jedničku | Foto: Danny Clinch
Deska je plná koncertní energie, s níž umí The Boss pracovat na jedničku | Foto: Danny Clinch
Martin Hošna - St, 28.10.2020 - 12:00

Bruce Springsteen s E Street Bandem vdechnul starým skladbám nový život

Hudební kronikář Ameriky Bruce Springsteen se dal po čase dohromady se svou starou partou E Street Band a o výsledek je postaráno v tom nejlepším slova smyslu. V pořadí dvacáté album Letter To You je poctou džínsovým sedmdesátkám, v nichž se touláte po maloměstských zapadákovech, v barech posloucháte přemoudřelý blues a velkoryse se bavíte s místní smetánkou, v níž převládají samoživitelé ve flanelových košilích nebo šťastní samotáři.

Zdá se, že Springsteen ve svých jedenasedmdesáti letech je stejný jako ve dvaceti letech. Nově napsané příběhy jsou nesmírně známé, zkomponované s něhou a potěšením. Ty staré zase plné skepticismu vůči spáse a buranské sentimentality. Vypráví podmanivě, s rétorikou sobě vlastní, na hranici mezi hlubokou úctou a zoufalou ztrátou.

Píseň Janey Needs a Shooter, která pochází ještě ze začátku sedmdesátých let a dosud nebyla vydaná, má punc dobové kvality, v níž hammondky s velkolepým kytarovým doprovodem, sborem a codou valí poctivě kameny před sebou. Podobně je na tom skladba Song For Orphans, kdy Sprinsgsteen si coby „mladší“ Dylan vypomáhá s foukací harmonikou, zatímco obnovený E Street Band plynule hledá místa, v nichž harmonicky doplňuje jeho nazální vokál. Vedle znovuobjevených skladeb jsou tu i takové, které napsal, aby reagoval na neblahou politickou situaci. Naštvaná Rainmaker z doby Bushova vládnutí má přesah i do nynější současnosti, kdy zoufalí vládci nemají v zoufalé době co nabídnout. Smrt George Theissa, frontmana skupiny Castiles, inspirovala Springsteena k napsání písně Ghosts. Smutek a prázdnota tu hrají na gospelovou bluesrockovou notu, umocněnou zpívajícím klavírem, sborovými refrény i duchaplnou akustikou.

Co na nahrávce oceníte jako muzikanti?

Čtyři desetiletí piluje Bruce Springsteen svůj rock´n´roll a podle toho vypadá i jeho dvacátá nahrávka. Letter To You byla nahraná naživo během zasněženého týdne v New Jersey a je plná koncertní energie, s níž umí The Boss pracovat na jedničku. A dozajista je to deska, která neudělá ostudu v jakémkoli jukeboxu.

Letter To You

Bruce Springsteen Letter To You

Columbia, 2020, 58:23

70 %

Tagy Recenze alb Bruce Springsteen
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY