Přejít k hlavnímu obsahu
POST HUMAN: NeX GEn je ambiciózní a různorodé album. | Foto: Vasso Vu
POST HUMAN: NeX GEn je ambiciózní a různorodé album. | Foto: Vasso Vu
Martin Hošna -

Bring Me The Horizon posouvají svůj pop metal dál

Nová deska Bring Me The Horizon s názvem POST HUMAN: NeX GEn si zaslouží respekt. Kapela nezamrzla ve svém death coru, naopak se po vzoru ikonických Linkin Park vydala cestou zvukového experimentování a surového kombinování žánrů.

Album POST HUMAN: NeX GEn je podivuhodný mix šíleného metalcoru, pop punku, elektra a dalších rockových subžánrů, které si lze jen představit. Spletitý sci-fi koncept zrál evidentně dlouho, ovlivněn příchody a odchody jedné z klíčových postav kapely, klávesáka a producenta Jordana Fishe. Dobrá zpráva je, že trampoty vyvolané během poslední pětiletky (a covid na tom měl samozřejmě nemalý podíl) formace překonala. Emo coreový příběh, který prezentuje a který je echt přitažlivý i pro náctileté posluchačstvo, je stále chytlavý a velice zábavný.

Každá skladba je nabitá hromadami bombastických zvuků, překvapivých inter i outer, vybuchujícími kytarovými riffy a především přerývajícími vokálními stopami. Směsice nápadů ale překvapivě drží pohromadě. Eintopf namačkaný pod jednu kapotu vystřelí po krátkém intru otvírák YOUtupia. Temný riff z dílny Deftones nastiňuje celou filozofii kapely, v níž prim hraje ztráta identity, osobní i společenské splíny a strach z budoucnosti.

I přes neodmyslitelné řevy zpěváka Sykese si skladby Bring Me The Horizon udržují chytlavý lyrický podtón, určitou zpověď dospělého dítěte, jemuž v jeho vzteku rozumí každá generace. Emoce zpěvák chrlí hlavně v akustické a posléze stadionové vyřvávačce N/A. Upřímný ve svém výrazu je jak v popově laděné skladbě R.i.p. (duskCore Remix), tak i v metalcorovém běsnění AmEN!, agresivního mixu metalu a rapu s hostujícím Lil Uzi Vert a Darylem Palumbem.

Transhumanismus, etiku AI i otázku samotné humanity přetavují BMTH do přitažlivého rockového futurismu, a je jedno, jestli v sTrangeRs zní vyloženě rádiový mainstream, zda v DiE4u kapela ukazuje svoji vrozenou schopnost kombinovat tvrdé a jemné prvky či jestli DArkSide jako by vypadla z pera Linkin Park.

Co oceníte na desce jako muzikanti?

POST HUMAN: NeX GEn je ambiciózní a různorodé album, které pokračuje v evoluci zvuku Bring Me The Horizon, zároveň se nebojí posouvat hranice a zkoumat nové hudební teritorium. Je plné energetických a chytlavých melodií, které kombinují tvrdé kytarové riffy s elektronickými beaty a popovými refrény. Produkce je moderní a sofistikovaná, s důrazem na silné refrény a dynamické změny tempa. Je to deska, která vyžaduje více poslechů, aby byla plně oceněna její hloubka a komplexnost.

Bring Me The Horizon - POST HUMAN: NeX GEn

Bring Me The Horizon – POST HUMAN: NeX GEn

Sony Music, 00:55:27

pop metal

85 %

Tagy Bring Me The Horizon Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY