Přejít k hlavnímu obsahu
Vedle oposlouchaných odrhovaček se na albu dají najít i vzácné klenoty | Foto: Wikimedia Commons
Vedle oposlouchaných odrhovaček se na albu dají najít i vzácné klenoty | Foto: Wikimedia Commons
Petr Adamík -

Billie Joe Armstrong vdechuje nový život zapomenutým hitům

Rok 2020 opravdu nevyšel. Muzikanti nemohli vyrazit na turné a absenci koncertování si kompenzovali všemi možnými způsoby. Někdo skládal a tvořil nový materiál, jiní propadli nostalgii a přehrávali si písně interpretů, kteří je v mládí inspirovali, případně své počínání rovnou zaznamenali. 

To byl případ také Billieho Joe Armstronga, jenž na jaře zpestřoval svým fanouškům lockdown, když každé pondělí vypustil ven jednu cover verzi. Ty teď tvoří čtrnáctipísňové album s názvem No Fun Mondays. Armstrong si všechny nástroje natočil sám, pouze v jedné skladbě (Kids In America) mu na kytaru vypomohl kolega z Green Day Jason White, na basu tour manažer a někdejší technik Mikea Dirnta Bill Schneider a na bicí Chris Dugan, což je zvukař Green Day, který coby bubeník figuruje v Armstrongově cover projektu The Coverups. Toho je možno slyšet je v dalších dvou písních. 

Výběr skladeb se Armstrongovi vcelku povedl. Vedle oposlouchaných odrhovaček jako Kids In America (Kim Wilde) nebo Manic Mondays, kterou pro The Bangles svého času napsal Prince, se tu dají najít i vzácné klenoty, které Armstrong vyhrabal kdesi ve své osobní sbírce, a ty také patří k nejpříjemnějším momentům celé desky. Kdo si dnes vzpomene na irské The Starjets? Mnozí tohle jméno uslyší úplně poprvé, přitom jejich War Stories je naprosto dokonalý power pop, s nímž strčí do kapsy mnohem známější záležitosti tohoto žánru. Stejně tak je to s Not That Way Anymore nebožtíka Stiva Batorse a jeho někdejšího spolupracovníka Franka Secicha. 

You Can´t Put Your Arms Around The Memory z pera Johnnyho Thunderse už sice předělal kde kdo (včetně velkých hráčů jako Guns´n´Roses nebo Hollywood Vampires), ale ani Billieho verze nedělá této klasice ostudu. Že se umí chopit i písní Johna Lennona dokázal už když s Green Day předělali skladbu Working Class Heroes, tady pro změnu sáhl po protest songu Gimme Some Truth, který ale přednáší v úpravě, ve které ho před čtyřiceti lety natočil Billy Idol s Generation X. I přes některá méně přesvědčivá místa stojí tahle nenáročná kolekce určitě za pozornost a při jejím poslechu se může stát i pondělí vašim oblíbeným dnem.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Armstrong s písněmi neexperimentuje a drží se originální předlohy, což ve výsledku sice nepřináší nic nového, ale na druhou stranu, přesným nastudováním (jde slyšet, že skladby má dokonale přečtené) zachovává energii a písně tak neztrácí nic z původní nálady. Skutečnost, že tyto mnohdy polozapomenuté hity a interprety mohou nyní objevit noví posluchači je bezesporu největším přínosem tohoto počinu. 

Billie Joe Armstrong - No Fun Mondays

Billie Joe Armstrong - No Fun Mondays

Reprise Records (Warner), 40:21

65% 

 

 

Tagy Recenze alb Billie Joe Armstrong Green Day

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY