Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Plíhal -

Bastl Kastle přichází v nové verzi

Oblíbený modulární mini-synth Kastle od brněnských Bastl Instruments se těsně před Vánoci dočkal nové verze 1.5. Nezbývá, než přepsat dopisy ježíškovi…

Vylepšením prošlo celé šasi, které je nyní z černého, matného laminátu, a jen tak něco ho nepoškodí. Přibyl také micro nabíjecí USB port, takže se ve vypjatých chvílích kreativního tvoření nemusíte shánět po AA bateriích.

Nejpodstatnějším upgradem verze 1.5 je však kompletně nové zvukové jádro. Čekat můžete větší rozsah i plynulost, a především rozšíření o další generátor zvuku a tři nové režimy – Formant Synthesis, Noise Mode a Tonal Noise Mode.

Mód Formant zvukově vychází z Helmholtzova syntezátoru, který umožňoval syntézu zvuku na základě obměny harmonií nad fundamentálním tónem již v devatenáctém století.

Noise módy pak nejsou ničím jiným než granulárně procesovaným playbackem flash paměti z integrovaného čipu. Vlastně si přehráváte vnitřní datový tok, díky čemuž máte k dispozici jedinečný zvuk plný různých glitchů.

Původní zvuky zůstávají, nově s nimi můžete pracovat i pomocí fázové modulace, fázového zkreslení a track & hold modulace.

Oba zvukové generátory se dají používat jak odděleně, tak ve společném mixu – stačí je na výstupu propojit pomocí malého patch kablíku, jejichž zásobu dostanete spolu s "kastlí".

Tagy Bastl Instruments modulární syntezátory

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Plíhal
Rozhovory přepisuju hrozně dlouho.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY