Přejít k hlavnímu obsahu
Schopnost synkopace a swingu je neocenitelnou „super power" basových hráčů. Stačí posunout notu, lehce rozhoupat rytmus v shufflovém duchu a groove je na světě. | Foto: Anton Mislawsky (Unsplash)
Schopnost synkopace a swingu je neocenitelnou „super power“ basových hráčů. Stačí posunout notu, lehce rozhoupat rytmus v shufflovém duchu a groove je na světě. | Foto: Anton Mislawsky (Unsplash)
mbx -

Baskytarová posilovna #61: schopnost synkopace

Už v předchozích dílech jsme mluvili o potřebě vracet se k základům. I když postavíte sebesolidnější dům a použijete ty nejlepší materiály, po určitém čase musíte opravit střechu, vyměnit okap, okno či nahodit novou fasádu. Zub času nahlodá vše a je potřeba věnovat pozornost zejména věcem, které často bereme jako samozřejmost. Naše dnešní téma bude synkopace neboli hraní mimo první a třetí dobu.  

Pojďme si představit cvičení, které je vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé. Procvičíte si synkopické frázování na figuře v G moll pentatonice (G, Bb, C, D a F). Půjde nám zejména o hraní osminových synkop a tvorbu zajímavých melodických frází, které obohatí vaše výrazové prostředky. 

Všimněte si poměrně komplexní aranže zdánlivě jednoduché basové linky. Celá fráze má šestnáct taktů a velmi kreativní strukturu. Základním riffem jsou staccato čtvrťové noty (první, pátý a devátý takt) doplněné o klasickou synkopickou osminovou frázi ve druhém, šestém a desátém taktu.

Velmi důležité je zachovat konzistenci basové linky, abyste neodradili posluchače příliš divokými variacemi, které by ho mohly zmást a odvést jeho pozornost. Na druhou stranu není dobré se spoléhat na krátké jedno či dvoutaktové repetetivní fráze, protože ty začnou velmi rychle nudit a posluchač získá pocit, že „ví“ co bude následovat. Ztrácíte tak moment překvapení. 

Pokud budete pracovat na jasných, rytmicky ukotvených frázích s lehkými variacemi, budou vaše basové linky znít svěže a zajímavě. 

TIP na závěr: Zkuste celé cvičení zahrát se shuffle rytmem pro ještě důkladnější trénink vašich synkopických schopností.

Tagy groove baskytarova posilovna synkopy lekce na YouTube

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY