Přejít k hlavnímu obsahu
Velký důraz je kladen zejména na praktické použití každého cvičení. Nejedná se o samoúčelné etudy nebo mechanické procvičování. Můžete si cvičení vzít a použít je ve skladbě nebo na jam session. | Foto: Artmaster
Velký důraz je kladen zejména na praktické použití každého cvičení. Nejedná se o samoúčelné etudy nebo mechanické procvičování. Můžete si cvičení vzít a použít je ve skladbě nebo na jam session. | Foto: Artmaster
redakce -

Baskytarová posilovna speciál: 101 groovů pro trsátko

Vychází nový díl publikace Baskytarová posilovna, učebnice hry na baskytaru, která nabízí vždy celkem 101 cvičení zacílených na všechny důležité aspekty určitého tématu. V nejnovějším díle se autor Marek Bero zaměřil na hru trsátkem.

Autor učebnice hned v úvodu zmiňuje, že tento již devátý díl Baskytarové Posilovny je pro něho jakousi vizitkou dospělosti a desítek let zkušeností v oboru hry na baskytaru. Přiznává se, že byl sám přesně jedním z těch baskytaristů, kteří považovali hraní trsátkem za něco jako prohřešek vůči basovému bohu. V jeho očích tedy hráli trsátkem jenom přeučení kytaristé, metalisté nebo pseudoaspiranti basové hry.

Na jednu stranu tohoto dosti omezeného pohledu na věc dnes lituje, ale na druhou stranu mu zase přinesl velkou motivaci ve snaze dosáhnout maximálně konzistentní prstové a také slapové techniky. V podstatě ale po desítkách tisíc hodin cvičení zjistil, že se celou dobu snažil o napodobení efektivity a tónu hry trsátkem. A díky tomuto přístupu se mu podle vlastních slov podařilo získat výjimečnou jistotu v hraní prsty s precizní kontrolou tónu a artikulací i při velmi rychlých tempech.

Nicméně, nyní dozrál čas podívat se, jak hrát trsátkem na baskytaru tak, abyste využili všech předností onoho malého trojúhelníkového plastu, který tolik milují všichni kytaristé.

Technika hry trsátkem krok za krokem

Koncepce knihy je více progresivní. Začínáte s elementárním úhozem pouze shora (downstrokes) a poté se vždy v sérii po deseti cvičeních posouváte o patro výše, kdy přidáváte další technické elementy. Krok za krokem, po malých, lehce stravitelných sériích.

Procvičíte si efektivní střídání úhozů shora a zdola (down/up strokes), kombinaci s perkusními tóny, dále hraní větších skoků a intervalů pro lepší pohyb po strunách a palm-muting pro výrazný zvukový efekt oblíbený také u kytaristů. V rytmických studiích dojde na mnohé výzvy v komplexních rytmických patternech, které jsou časté v moderním rocku a metalu, ale i ve funku, soulu či fusion. Procvičíte si také hraní dvojhmatů a akordů a v závěrečných sekcích knihy si zahrajete studie různých hudebních stylů a také v duchu slavných hráčů, kteří používají trsátko jako svou hlavní hráčskou techniku.

Každé cvičení je stručně popsané v titulku a sestává z notového zápisu a tabulatury, která vám ukáže, kde a jak nejlépe cvičení zahrát. Pod jednotlivými notami také naleznete označení pro hru downstroke nebo upstroke.

Loopovat malé úseky a postupně přidávat

Autor doporučuje důslednost zejména v konzistentním způsobu hraní cvičení. Začněte po malých úsecích – klidně jeden takt, zpomalit a zasmyčkovat. Postupně přidávejte další takty a také zvyšujte tempo.

Velký důraz je kladen zejména na praktické použití každého cvičení. Nejedná se o samoúčelné etudy nebo mechanické procvičování. Můžete si cvičení vzít a použít je ve skladbě nebo na jam session. Vždy se jedná především o kousek hudby a až ve druhém případě o cvičení. Často jsou cvičení psaná jako jednotlivé strukturální části ve skladbách – buď jako sloka, bridge nebo jako refrén.

Metodika cvičení

1-10 – nácvik downstrokes
11-20 – nácvik střídavých úhozů
21-30 – kombinace s perkusními tóny
31-40 – nácvik větších skoků a intervalů
41-50 – nácvik palm-mute stylu hraní
51-60 – rytmické studie
61-70 – nácvik hraní dvojhmatů
71-80 – hraní akordů
81-90 – studie hudebních stylů
91-101 – styly slavných hráčů

Všechna cvičení jsou zároveň k dispozici jako mp3 ke stažení (link v knize).

Tagy baskytarova posilovna kniha trsátko groove cvičení Marek Bero

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY