Přejít k hlavnímu obsahu
Pokud si představíte mollovou pentatoniku jako sled obdélníčků (myšleno pro prstoklady levé ruky), získáte svěží možnosti především v triolovém nebo sextolovém frázování.
Pokud si představíte mollovou pentatoniku jako sled obdélníčků (myšleno pro prstoklady levé ruky), získáte svěží možnosti především v triolovém nebo sextolovém frázování.
mbx -

Baskytarová posilovna #41: obdélníčky a sextoly Flea style

Psát o basovém stylu Flea z Red Hot Chili Peppers by se mohlo zdát stejně přínosným jako nosit dříví do lesa. Nicméně, dneska bych s vámi chtěl probrat jeho docela unikátní sextolové frázování v mollové pentatonice, jelikož toto téma mi zatím nepřijde vůbec profláknuté. Tak jdeme na to!

Tónový materiál pro náš dnešní Flea style groove jsou tóny C moll pentatoniky, čili C, Eb, F, G a Bb. Budeme hrát kolem třetí polohy na A struně s využitím box prstokladu.

Co je to box? V našem pojetí se jedná o hraní daného tónového materiálu v rozsahu jedné polohy. V případě C moll pentatoniky tak můžete hrát pohodlně na třetím políčku A struny (kde se nachází tón C, naše tónika). Pokud budeme hrát dva tóny na každé struně, nebude potřeba posouvat ruku a vystačíme si s vertikálním pohybem po hmatníku  tudíž hrajeme na omezeném území takzvaného boxu. Poté můžeme tento box posunout výše po hmatníku a hrát tak obraty daného tónového materiálu. V našem případě posuneme ruku na šesté políčko na A struně, kam umístíme prostředníček levé ruky. Máme tak pod kontrolou první obrat C moll pentatoniky, který se skládá z tónů Eb, F, G, Bb a C.

Ti pozornější z vás už jistě ví, že se vlastně jedná o Eb dur pentatoniku. Takže můžeme odvodit jednoduché pravidlo  C moll = Eb dur a obráceně. Říká se tomu paralelní dur-moll harmonie, jelikož C moll i Eb dur se skládají ze stejných tónů, jenom hraných v rámci téže řady pokaždé od jiného tónu. Hudební teorie je prostě zábava...

Ale zpátky k našemu groovu. V níže odkazovaném videu rozebírám herní techniku sextolových frází, které Flea tak rád používá. A aby se vám tyto rychlé noty hrály pohodlně, je potřeba na to mít připravené ekonomické prstoklady levé ruky.

Podívejte se na kombinaci tónů F, G, Bb a C (hraných na D a G struně). Vytváří na hmatníku tvar obdélníku. A tento obdélník se v obratech mollové pentatoniky opakuje velmi často. Můžete si tak vytvářet čtyřtónové fráze a vyhrát si (stejně jako Flea) s jejich sextolovou variací. 

Výsledkem jsou svěže znějící funky fráze, kterými můžete obohatit vaše groovy.

Tagy baskytarova posilovna Flea groove lekce na YouTube

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY