Přejít k hlavnímu obsahu
 Alanis Morissette v novém klipu Ablaze | Zdroj: YouTube
Alanis Morissette v novém klipu Ablaze | Zdroj: YouTube
Martin Hošna - St, 12.08.2020 - 12:00

Baladická zpověď jde Alanis Morissette stále na jedničku

Alanis Morissette se po osmi letech rozhodla natočit další desku, která s nadhledem ukazuje, že jedna z ženských ikon devadesátek neřekla poslední slovo. Album Such Pretty Forks In The Road je plné silných klavírních balad, zpovědní sebevědomé lyriky i soft rocku. Avšak bez zapamatovatelných rádiových hitů.

Od kasovního trháku Jagged Little Pill již uběhlo čtvrt století, které chtěla zpěvačka oslavit výročním turné. Koronavirová krize zhatila tyto plány, nicméně Alanis nehodila flintu do žita a natočila hned další řadovku. Ta na rozdíl od předešlého počinu, který reflektoval mateřství a novou životní etapu, zní překvapivě svěže.

Ubylo méně popových triků a klišovitých beatů na úkor dominantního klavírního doprovodu, který třeba v Reckoning disonantně naruší pohodovou devadesátkovou pohodu, které se Alanis usilovně držela na předešlých deskách. Ostatně písnička se vymyká i subjektivním sdělením, v němž natvrdo zaznívají zkušenosti se soudním procesem s manažerem Jonathanem Schwartzem, který ji obral o několik miliónů dolarů a nyní za to sedí v kriminále. S vlastními alkoholovými démony se vypořádává v piano kabaretu Reasons I Drink, s doprovodem elektrické kytary a violoncellem za zády se žene směle kupředu v Nemesis, aby vzápětí dala zpátečku a utišila rozbouřené emoce v závěrečné baladě Pedestal. O léčivém účinku lásky, ale chmurách s ní spojených, se rozplývá v Sandbox Love, a to za doprovodu softrockových kytar. Upřímnou láskyplnou zpověď věnuje svému mateřství v písni Ablaze, příjemně znějícím poprockovém cajdáku, který vrací zpěvačku hudebně na začátek její kariéry. Alanis je na Such Pretty Forks In The Road stejně ostrá jako před lety, avšak daleko vyzrálejší, ať už po hudební nebo textové stránce.

Co oceníte na nahrávce jako muzikanti?

Síla písniček Morissette je především v jejím nezaměnitelném vokálu a charismatickém frázování. Profesionální práce s melodickými linkami a silou hlasu, včetně jejího autentického „jodlování“, se dá vystopovat v každém tracku, který vypráví o životě zpěvačky, v němž sama chybuje, ale rozhodně o něm umí poutavě vyprávět. Vydatnou pomoc nalezla také ve spolupráci s Michaelem Farrellem, někdejším spoluhráčem Morriseye, který přetavil její popové vize do intimnější polohy.

cover

Alanis Morissette Such Pretty Forks In The Road

Sony Music, 2020, 46 min.

60 %    

Tagy Recenze alb Alanis Morissette
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY