Přejít k hlavnímu obsahu
Arleta a producent mdmx. | Foto art: Denis Baštuga | Foto: Romana Kovacs
Arleta a producent mdmx. | Foto art: Denis Baštuga | Foto: Romana Kovacs
Vojtěch Tkáč - St, 17.05.2023 - 12:00

Arleta: Místo čtení Bravíčka jsem předplácela Pony Club a jezdila na koních

Na koních začala jezdit, když jí bylo teprve šest let. Ani dnes by Arleta slovy nedokázala vylíčit, jak moc má koně ráda. Místo toho okolo nich postavila celé nové EP Star Stable, od vizuálu až po názvy jednotlivých skladeb. Společně s producentem mdmx a dalšími hosty ho hned v den vydání pokřtí 19. května v pražském klubu Bike Jesus. Co pro jednu z nejvýraznějších českých rapperek její nová nahrávka znamená?

V pátek vychází nové EP Star Stable. Symbolizuje pro tebe určité zapouzdření kapitoly nebo začátek něčeho úplně nového?

Je to určitě změna oproti spolupráci s Davidem Herzigem, jehož beaty jsou daleko komplikovanější a komplexnější. Naše spolupráce formovala moji dosavadní podobu. Tato nahrávka tím, že jsou na ní poprvé hosté, a ještě je s převážně rapovým producentem, kterým je mdmx, se stává asi mým prvním takovým rapovějším projektem. Hlavně v rámci flows, textů, slangu a tak dále.

Proč ses tentokrát rozhodla pro spolupráci právě s producentem mdmx a jak jste se vlastně poznali?

Poznali jsme se u yeezuze na bytě. Když jsem za nimi přišla na session, trochu jsem se bála, že budou toxic sexist rappeři. Ale ve skutečnosti byli super a udělali jsme první party track, který možná mdmx zařadí na svůj sólo release. Postupně jsme se nějak dohodli, že spolu uděláme EP, protože se nám dobře spolupracuje.

Vnímáš, že s lidmi jako mdmx, Yeezuz2020 a Rohony v podstatě tvoříte jednu rapovou scénu umělců, kteří vidí věci podobně?

Mám dojem, že je to spíš taková parta. Myslím, že jsme si všichni sedli a možná i proto vytváříme podobnou scénu. Na EP mimochodem hostuje taky Hugo Toxxx, kterého si osobně hodně vážím a vystoupí s námi i na křtu.

Měla jsi v hlavě dlouho vizi, že budeš na své nahrávce i takhle výrazně zpívat jako v lovesongu Hipotherapy?

Myslím, že první maličký náznak lze nalézt už ve starším tracku Sen, kde vlastně poprvé otevírám hodně hlas v druhé části písničky a dostávám se tím do daleko vyšších poloh. Když skladbu hraju naživo, je to furt síla.

Jedním z jednotících prvků EP jsou koně ve vizuálech, textech i názvech tracků. Dokážeš vylíčit, jak moc vlastně zbožňuješ koně a kdy ses jim jako malá začala věnovat?

To se nedá popsat slovy. Jsem typická weirdo girl od koní, která ve dvanácti letech místo Bravíčka a prvních push upek s kámoškama radši předplácela Pony Club. Přes něj mi chodily magazíny, knížky a další věci. Právě z Pony Clubu vychází název Star Stable – šlo o ultra starou počítačovou hru na DVD, kde se jezdilo a staralo o koně. Zároveň jsem tehdy o koních psala blog. Teď už aktivně pár let nejezdím, nicméně začala jsem v šesti, když mi rodiče koupili poníka. Pak jsem o jednoho koně v pubertě poměrně tragicky přišla, a rozhodla jsem se tuto kapitolu úplně uzavřít. Ale s věkem se ti ozývají traumata k vyřešení, takže tohle je tak trochu reunion mě a koní, který už asi nikdy neskončí. Spíš naopak.

Na co se můžou fanoušci těšit na tvém křtu 19. května v Bike Jesus?

Na skvělé interprety a DJs, super projekci, světýlka a tak dále. Nepovinný dresscode je kinky cowboys & cowgirls.

Tagy Arleta

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vojtěch Tkáč | Foto: Pavla Hartmanová
Jsem moderátor Radia 1 a spoluautor hudebně obsedantního magazínu …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY