Přejít k hlavnímu obsahu
Korben Dallas s Anetou Langerovou | Foto: Tomáš Benedikovič
Korben Dallas s Anetou Langerovou | Foto: Tomáš Benedikovič
Petr Adamík -

Aneta Langerová a Korben Dallas dokazují, že tuzemský mainstream nemusí být kýč

Česká zpěvačka se se slovenským alternativně-rockovým (tehdy ještě) triem sešla už na albu Kam ideme z roku 2015, které Korben Dallas natočili se symfonickým orchestrem. Aneta tenkrát hostovala v úvodní skladbě Sen a ukázalo se, že jejich spojení může přinést velmi silné výsledky. Nyní se po pěti letech opět spojili, aby natočili šestiskladbové EP, se kterým na podzim vyrazí na (z důvodu pandemie) odložené turné. 

První zmínky o chystaném EP proběhly už koncem minulého roku, ale první velkou zprávou o tom, že se skutečně něco děje, bylo lednové zveřejnění prvního singlu Rozhodnutia, jenž při jednom opatřili i videoklipem. Na úvod skvělá volba! Píseň disponuje vypracovanou rytmikou. Za zvuk bicích a basy, ale vůbec celkově všeho, si zaslouží velkou pochvalu kytarista Korben Dallas Ľuboslav Petruška, ten si totiž vzal na starosti nahrávání, mix i produkci. A špatné to není ani po textové stránce. To samé platí i pro následující Čekám. Obě dvě písně patří k tomu nejlepšímu z nahrávky.

Skladbu Hlína zpestřují smyčce. V druhé půlce začíná píseň pomalu gradovat, než ale stačí dojít k něčemu zajímavějšímu, je vše u konce. Titulní Konečně se stala druhým zveřejněným singlem a jde o jemnou, pomalou záležitost. Aneta Langerová zpívá procítěně a dodává skladbě správnou atmosféru. Nutno však dodat, že zúčastněným na této nahrávce více svědčí duety, než skladby zpívané čistě jen Anetou nebo Jurajem Benetinem (Smej sa).

Taky je trochu škoda, že už se neopakují tanečnější polohy z úvodu EP. Nicméně rytmické momenty se objeví i ve skladbě Chladná, byť basová linka už není tak nápaditá, zato však můžeme slyšet decentní záblesky rockové kytary. Obecně pak celou desku lemují bravurní muzikantské výkony, což je jedna z jejích dalších předností.

Co jako muzikanti na desce oceníte?

Konečně je důkazem, že tuzemský mainstream nemusí znít jako laciný kýč. Jde o popovou nahrávku, která nepostrádá jistý punc originality a má své jednoznačné kvality. Zatímco řada kolegů toporně usiluje o vytvoření rádiového hitu, tady se vše děje s přirozenou samozřejmostí, a přitom s tahem na branku.

Alena Langerová & Korben Dallas

Aneta Langerová & Korben Dallas  Konečně

vlastní vydání, distribuce Supraphon, 26 min.

75 %

Tagy Recenze alb Korben Dallas Aneta Langerová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY