Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Hrbek - Po, 08.12.2014 - 09:00

Ampeg BA-112 V2: král je mrtev, ať žije (nový) král

BA-112 V2 je představitelem nové generace komb od stálice basáckých snů. Firma Ampeg si dala ambiciózní cíl: přiblížit se zvuku klasických zesilovačů SVT, přičemž komba nesměla proti předchůdcům příliš ztěžknout. Navíc se původní BA se svým flexibilním zvukem a legendární kvalitou těšily velkého uznání u profi hráčů i laiků…

Nová řada pokračuje směrem, který nastoupili její předchůdci. V2 nabízí stejné základní varianty jako původní BA, tedy od osmipalcového až po patnáctipalcový reproduktor a trochu širší výkonové rozpětí od 20 do 150 Wattů. Na vrcholu však tentokrát nestojí „patnáctka“ se zvýšeným výkonem, ale 2x10“ kombo s výkonem 450 Wattů, ale jinak všechno při starém. Skoro.

BA V2 totiž krom nového designu přináší dvě zásadní změny. Zaprvé je tu zkosená zadní stěna, která umožňuje kombo položit na záda. Na rozdíl od konkurence však u Ampegu "neukrojili" spodní okraj, ale levou zadní hranu. Kombo díky tomu neztrácí na stabilitě ani ve vzpřímené poloze a dá se skutečně položit, do pozice, jakou běžně zabírají pódiové monitory.
Druhá změna je ještě zajímavější. Ke klasickému ekvalizéru přibyl na zesilovači okruh Scrambler. Tento basový overdrive je tvořen ovladači "Drive" a "Blend", které vám umožní napodobit legendární zkreslení zesilovačů SVT. Panel ovládání se navíc od minulé řady posunul na přední stěnu, což výrazně zjednodušuje práci s korekcemi.

Dvanáctipalcová varianta BA112 V2, kterou si představíme blíže, disponuje výkonem 75 Wattů a při rozměrech 52,8x45,7x35,6 cm váží lehce přes 19 kg. V porovnání s předchozí řadou tedy přibralo zhruba 1,5 kg, ale se zvýšeným výkonem se posunulo do kategorie, kde je tato hmotnost podprůměrná. Dřevěné tělo je pokryté dvojitou vrstvou Tolexu a mřížka chladiče je u tohoto modelu na levém boku, takže v ležaté pozici vám bude odfukovat playlist, pozor na to! Reproduktor a basreflexy jsou schované za látkovým krytem, tentokrát bez bílého lemování, s logem Ampeg v levém horním rohu. Na spodní hraně si všimnete dvou textilních oček, pro snazší odstranění krytu.

Jackový vstup má přepínatelnou korekci -15dB, buď pro aktivní baskytary, nebo pokud máte citlivé sousedy. Vedle vstupu už se nalézá největší novinka, zeleně podsvícený Scrambler. První potenciometr - Drive ovládá míru zkreslení a druhý - Blend, jak název napovídá, míchá poměr zkresleného signálu s čistým.


Dále už je to velmi prosté, hlasitost, Ultra Hi a Ultra Lo přepínače, tři ovladače ekvalizéru a hlasitost AUX signálu, samotný vstup AUX, který umožňuje připojit metronom, nebo jiný zdroj zvuku, výstup pro sluchátka, jack pro footswitch (AFP-1 nebo AFP-2, nejsou součástí) a fialově podsvícené logo Ampeg.

Zvukově nečekejte, alespoň zpočátku, žádné velké překvapení. Tříbodový ekvalizér vám usnadní nastavení vašeho zvuku, ať už chcete ostrý Jazz Bass, plný, těžkotonážní humbucking, nebo zlatou střední cestu. Pokud by vám něco chybělo v jeho rozsahu, můžete si pomoci tlačítky Ultra Hi/Ultra Lo, které řada BA zdědila po větších sourozencích. Kombo nemá hornu, takže Ultra Hi je sice jasně rozeznatelné, ale ne agresivní. Ultra Lo oceníte zejména s pětistrunnými nástroji, H-struna se vám skutečně ro-ze-zní.

To nejlepší nakonec: pravidlo říká, že overdrive funkce na levných kombech jsou většinou odsouzeny na domácí cvičení, případně do zkušebny, ale na podiu je zaznít nenecháte. Ampeg se však s funkcí Scrambler skutečně překonal. Nabízí širokou škálu zvuků, od čistého, který s trochou Drive získává na středech a perkusivnosti, po ostřejší sound Bootsyho Collinse. Když Scrambleru přitopíte, získáte chraplák, kterým proslul Tim Commerford a Rage Against The Machine, a když mu přitopíte skutečně hodně, odmění vás naprosto jedovatým fuzzem. Scrambler efekt skutečně vyzdvihuje BA112 V2 vysoko nad konkurenci v jeho cenové kategorii.

Za cenu kolem osmi tisíc korun získáte kombo, které v sobě skrývá klasický zvuk Ampegu, v němž si "to svoje" najde skoro každý, navíc vám dovolí si zvuk poupravit fantastickým overdrivem Scrambler. To vše dostanete v praktickém balení s možností stabilního, "monitorového" zkosení.

Tagy ampeg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY