Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

AKAI APC Mini MK2 a APC Key 25 MK2: další generace kontrolerů pro Ableton

Divize AKAI Professional zařadila koncem roku 2021 do své nabídky kompaktní USB kontrolery APC Mini a APC Key 25, které si našly cestu k mnoha muzikantům či producentům, takže bylo v podstatě jen otázkou času, kdy výrobce představí jejich inovované nástupce. Doba k tomuto kroku nazrála a AKAI uvedl na trh modely APC Mini MK2 a APC Key 25 MK2 s upraveným faceliftem a také několika novými funkcemi.

Verze AKAI APC Mini MK2, jež si v portfoliu značky stále udržuje pozici nejmenšího kontroleru pro Ableton Live, disponuje stejně jako předchůdce 64 obdélníkovými RGB pady v konfiguraci 8x8, které dostaly ostřejší hrany, zůstala navigační tlačítka, devět tahových faderů a další prvky včetně sekce Scene Launch obsahující mody Clip Stop, Solo, Mute, Record Arm a Select.

Novinkou je v daném případě rytmická jednotka Drum, umožňující ovládat sekci Drum Racks v aplikaci Ableton Live. K tomuto pracovnímu modu je přiřazena část matrice s pady 4 x 4, zatímco zbývající pady lze i nadále využívat pro jiné funkce. Vývojáři také do padů implemetovali režim, kdy matrice funguje jako chromatická klaviatura s volitelnými stupnicemi, což kontroler přibližuje standardnímu nástroji.

Už z označení varianty AKAI APC Key 25 MK2 je patrné, že tento model je osazen klaviaturou s 25 tenkými klávesami (slim) citlivými na rychlost a kombinovanými s tlačítky pro sustain a pohyb v oktávách. Nechybí RGB pady (5 x 8), osm rotačních enkoderů, sekce Soft Keys s identickými režimy scén jako u APC Mini MK2, navigační tlačítka atd. Proti první generaci má šasi kromě hranatějšího tvaru také červené bočnice a stejně zbarvený pásek vizuálně oddělující klaviaturu od ovládacího panelu.

Oba kontrolery jsou vybaveny portem USB-B, sloužícím zároveň pro napájení, a v továrně je předem namapovali na systém Ableton Live, takže se stačí jen připojit a ihned začít hrát či tvořit. Na evropském trhu je možno AKAI APC Mini MK2 i APC Key 25 MK2 pořídit za shodnou cenu pohybující se těsně pod hranicí 100 eur, součástí je i bezplatný download DAW Ableton Live Lite a USB kabel.

Rozměry a hmotnost

AKAI APC Mini MK2: 240 x 210 x 32 mm, 820 g
AKAI APC Key 25 MK2: 315 x 192 x 45 mm, 886 g

Tagy AKAI AKAI APC Mini MK2 AKAI APC Key 25 MK2

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY