Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 45/23: basa DarkRay, Boss BP-1W, limitky Gretsch a Zoom R4

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Boss posílil efektovou řadu Waza Craft o flexibilní preamp/booster, společnost IKM nabízí nástrojovou kartu iRig USB, Sterling by Music Man přichází s cenově vstřícnější verzí basy DarkRay, Dunlop oznámil výrobu basových strun Dual Dynamic, Zoom přichází s nejmenším zástupcem rekorderů řady R a divize Akai Pro představila multifunkční kontroler pro Ableton. Doporučit můžeme i dvojici exkluzivních kytar Gretsch, drive EHX Spruce Goose, zesilovač Victory nebo bezdrátový systém Nux B-8.

G6134TG Paisley Penguin a G6130T Sidewinder: limitky Gretsch z edice Professional

Luxusně působící modely z limitované kolekce v povrchových úpravách Black Paisley a Bourbon Stain dostaly tělo z komorovaného mahagonu, javorový top, mahagonový krk, ebenový hmatník s 22 pražci medium jumbo a intarziemi z pravé perleti, kobylku Adjusto-Matic a vibrato Bigsby. G6134TG se zlatým hardwarem je vybaven uzamykatelnými strojky Grover Imperial a snímači TV Jones TV Classic Filter'Tron, zatímco varianta G6130T s kovovými komponenty v klasickém chromu disponuje custom humbuckery TV Jones a zamykatelnými mechanikami Gotoh. Oba sběratelské nástroje jsou vyráběny v amerických dílnách a nabízejí tradiční, lety prověřený zvuk s transparentním projevem a typickým twangem.

EHX Spruce Goose Overdrive se zvukem Marshallu BruesBreaker

Drive ve stylu nedávno uvedené reedice pedálu Marshall BluesBreaker s hladkým, harmonicky bohatým zvukem, který si zachovává čistotu a dynamiku. Oproti předloze disponuje Spruce Goose dvoupásmovým ekvalizerem s aktivními basy, třípolohovým páčkovým přepínačem LIFT pro volbu úrovně vstupního gainu (více komprimace a zkreslení), a footswitchem, zapojeným přes mechanické relé v režimu „soft“ true bypass, jenž umožňuje také využití momentary modu, kdy je efekt aktivován pouze při sešlápnutém pedálu. Díky chytře řešeným korekcím si novinka od Electro Harmonix bez problémů poradí se signálem jednocívkových snímačů i humbuckerů.

Nux B-8: nástrojový bezdrátový systém s boosterem

Agilní asijská značka představila profesionální bezdrátový WiFi systém pracující na frekvencích 2,4 – 2,4835 GHz v audio kvalitě 24-bit/48 kHz s nastavitelnou latencí (min. 2.5 ms) a akčním dosahem cca 50 metrů. Pedálový přijímač RX slouží zároveň jako dokovací stanice pro popruhový transmitter TX, přičemž každá sada má jedinečný párovací algoritmus s automatickou detekcí a nastavením vlastního ID. Vestavěna je také ladička (režimy Chromatic, Guitar Standard, Guitar Compensated, Bass), DI výstup a dokonce i booster. Aktivovat lze mod Cable Tone pro dosažení organičtějšího hřejivějšího tónu, receiver disponuje efektovou smyčkou, USB portem a symetrickým linkovým DI výstupem pro přímé propojení s mixpultem, DAW apod.

Preamp/booster Boss BP-1W Waza Craft

Prémiová pedálová kolekce Boss Waza Craft se rozrostla o model BP-1W kombinující vlastnosti předzesilovače a boosteru.  Analogový efekt vyráběný v japonské centrále nabízí kromě ovladačů Level a Gain také třípolohový přepínač pro volbu následujících režimů: CE – reprodukce preampu legendárního chorusu Boss CE-1, RE – hřejivý objemný tón preampu převzatého z vintage delaye Roland RE-201 Space Echo, NAT – mod poskytující přirozeně znějící clean boost s minimálním zabarvením signálu. Novinka je vybavena kvalitními vstupními buffery s možností výběru modů Standard či Vintage.

Dvoukanálová hlava Victory VX Kraken MKII

Britská společnost Victory Amps si za poměrně krátkou dobu stačila u kytaristů zajistit renomé díky kvalitním elektronkovým zesilovačům včetně high-gainové řady Kraken, která se dočkala nového přírůstku v podobě modelu VX Kraken MKII (2x 6L6, 50 W), dodávaného v kovovém (Lunch Box) či klasickém dřevěném šasi. Druhá generace, vyvíjená ve spolupráci s kytaristou Rabeou Massaadem, je opět určena pro hráče razantnějších žánrů a nabízí dva kanály s britským či americkým charakterem, nově doplněné modem Clean. Přibyl také ovladač Presence s voicingovým spínačem, malý potenciometr Gain I Balance, funkce Master Volume Auto Sign nebo terminály pro nastavení biasu koncových lamp.

„Čtyřka“ DarkRay od Sterling by Music Man s preampem Darkglass

Po originálním modelu DarkRay, vyráběném v kalifornské centrále společnosti Ernie Ball Music Man, přichází značka s finančně dostupnější stejnojmennou alternativou z produkce dceřiné firmy Sterling by Music Man. Čtyřstrunná basa, vycházející z lety osvědčeného etalonu StingRay Special, je osazena prémiovým předzesilovače Darkglass s trojicí režimů – Clean, Alpha, Omega (čistý zvuk, distortion, fuzz) navázaných na rotační přepínač s barevným diodovým prstencem. Aktivní elektronika vybavená dvoupásmovým EQ je napojena na humbucker MM H-1 s možností rozepínání cívek. Ke stavbě korpusu bylo použito dřevo nyatoh, krk z „pečeného“ javoru doplňuje ebenový hmatník. Nástroj je dodáván s luxusním měkkým pouzdrem.

Struny Dunlop Dual Dynamic Hybrid Nickel Bass

„Od tónu po dotek nenajdete vyváženější sadu“ – tímto sloganem uvedl Dunlop na trh basové struny Dual Dynamic Hybrid Nickel kombinující zvukové výhody niklu a oceli. Sady, vyráběné ve čtyř a pětistrunných verzích 45/105 a 45/125, mají vnější niklové vinutí, poskytující tónu potřebný objem, a druhé vnitřní ocelové vinutí, které zvuku dodává agresivní středy a průraznost. Výsledkem je široká frekvenční odezva s robustním základem a přesnou definicí. „Každý groove, který zahrajete, bude nabitý mohutnými basy doplněnými tou správnou dávkou čistoty a transparentnosti. A nejde jen o zvuk – tyto struny jsou výjimečně pohodlné i pro vaše prsty,“ dodává výrobce.

Kytarová / basová mini karta IKM iRig USB

Nový model z rodiny nástrojových rozhraní firmy IK Multimedia dostal kompaktnější šasi a především port USB-C, umožňující bezproblémové připojení karty iRig USB k modernějším zařízením, a to s kvalitou zvuku 24bit/48 kHz. iRig USB stále nabízí veškerou konektivitu, díky které se řada iRig stala první volbou pro mnoho kytaristů. Najdeme zde jackový nástrojový vstup s ovládačem citlivosti, výstup pro zesilovač s funkcí dual-mode a minijackový sluchátkový stereo konektor. Výstup zesilovače poskytuje přímý nebo zpracovaný vstupní signál, kdy režim Dry-Out slouží např. pro připojení ladičky nebo pedálů, zatímco mod Wet je ideální pro použití s aplikacemi AmpliTube, TONEX apod. Karta podporuje nahrávání do PC, Macu, iPadu nebo iPhonu, součástí je samozřejmě i přístup ke zmíněnému softwaru ve verzích SE.

Akai APC64 Ableton Live Controller

Nejnovější přírůstek do řady kontrolérů Ableton Live od společnosti Akai Pro nabízí 64 padů citlivých na rychlost, vybavených polyfonním aftertouchem, osm přiřaditelných dotykových proužků a jako první zástupce série APC se může pochlubit vestavěným osmistopým 32krokovým sekvencerem. APC64 lze díky USB, MIDI a CV/gate konektivitě použít s celou řadou dalších softwarových i hardwarových nástrojů, nechybí integrace s Drum Rackem (melodické či perkusivní vstupní mody Note / Drum), LCD displej, RGB podsvícení, režim Mix, 2x MIDI Out atd. Součástí dodávky je aplikace Ableton Live Lite 11.

Kapesní rekorder Zoom R4 MultiTrak

Japonský výrobce posílil řadu vícestopých mini rekorderů typu R o nejmenší verzi R4 MultiTrak, nabízející nejvyšší standard pro digitální záznam zvuku v 32bitové (float) kvalitě. Technologie přináší oproti předchozím standardům (16/24 bit) výrazně větší dynamický rozsah, eliminaci nežádoucího zkreslení a v případě postprodukce také možnost zesílit tichý signál, aniž by došlo k nárůstu šumu. K dispozici jsou 4 stopy s tahovými fadery plus „bounce“ stopa, integrovaný kondenzátorový mikrofon, dva XLR/TS vstupy, audio USB-C, slot pro micro SD kartu (1 TB), efektová sekce, emulace zesilovačů, rytmická jednotka a mnoho dalších funkcí. Novinka by se měla na trhu objevit v průběhu prosince.

Tagy Gretsch boss Sterling by Music Man Jim Dunlop AKAI Electro Harmonix NUX EFX Zoom Victory Amps IK Multimedia

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY