Přejít k hlavnímu obsahu
Nákup první kytary není proces trvající týdny, ale tak jedno odpoledne. Jděte tam, kde je z čeho vybírat, třeba i vezměte kamaráda, který už hraje. | Foto: archiv autora
Nákup první kytary není proces trvající týdny, ale tak jedno odpoledne. Jděte tam, kde je z čeho vybírat, třeba i vezměte kamaráda, který už hraje. | Foto: archiv autora
Jan Sládek -

3x1: Netradiční tipy pro výběr první kytary

Vítejte u prvního dílu nového seriálu 3x1, kde se vždy bleskově ve třech minutách podíváme na konkrétní téma, které vás při vstupu do hudebního světa praští přes nos už ve dveřích. Jako první nás čeká trochu méně tradiční zamyšlení nad třemi věcmi, které je dobré zvážit při nákupu vaší první kytary. Nedělám vědu, popisuji vlastní cestu. Když dneska asistuju u výběru první kytary, často řeším jiné věci, než jsem řešil u své vlastní první kytary. Pojďme si to tedy stručně shrnout.

1. Nedělejte z toho časosběrný výzkum

Cíl je jasný: udělat první krok. Není to ani nijak nevratné a pravděpodobně si časem koupíte jiný lepší nástroj. Nákup první kytary není proces trvající týdny, ale tak jedno odpoledne. Jděte tam, kde je z čeho vybírat, třeba i vezměte kamaráda, který už hraje. Užijte si to a odejděte s kytarou, která se vám nejvíc líbila. Půl roku se táhnoucí výběr kytary z vás lepšího kytaristu neudělá a přijdete o půl roku svého života s nástrojem – a hlavně o spoustu legrace.

2. Nic navíc

Žádné floyd rose, které věčně rozlaďuje struny, a jiné věci, které můžou dělat problémy. Někde ta firma ušetřit musí, takže když kupuji levně, stačí mi u první kytar jednoduché parametry. Navíc, potřebujete se nejprve naučit úplný základ, všechno ostatní vás bude jen rozptylovat. Myslím, že většina z nás se neučila jezdit na kole rovnou na nějakém dělu. Ale vždycky je lepší na kole jezdit, než ho jen opravovat. Ani prostá kytara z levnější sekce by vás tedy neměla štvát.

3. Seřídit, seřídit, seřídit

Já vím, koupit kytaru za pět tisíc a rovnou do ní dva vrazit za seřízení, to může bolet. Jenomže hra na neseřízený nástroj je vopruz a především – snadno také může bolet, a to doslova. Zeptejte se po pár týdnech svých zatahaných šlach na rukou.

Pokud kupujete levnou kytaru, celkem logicky firmy na péči šetří, takže si ohledně seřízení moc vrásky nedělají. Pokud se vám nástroj na prodejně líbil a kupujete ho, kupte rovnou i struny (nejspíš tam budou devítky nebo desítky, obsluha poradí) a nechte nástroj seřídit – mnoho prodejen k zakoupenému nástroji nabízí rovnou i servis. Kolo, lyže a auto si taky necháme vyladit, takže proč ne i kytaru.

Další tipy najdete v následujícím videu:

Ať vás hraní hlavně baví!

Tagy 3x1 vybírám kytaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY