Přejít k hlavnímu obsahu
Blok není v kytaře, ale ve vaší hlavě. | Foto: Sebastian Radu (Unsplash)
Blok není v kytaře, ale ve vaší hlavě. | Foto: Sebastian Radu (Unsplash)
Jan Sládek -

3x1: Jak na tvůrčí zásek při hře na kytaru

Vítejte u dalšího dílu seriálu 3x1, kde se vždy bleskově ve třech minutách podíváme na konkrétní téma, které vás při vstupu do hudebního světa praští přes nos už ve dveřích. Nedělám vědu, popisuji vlastní cestu.

Stalo se mi to. Stává se to. A stávat se bude celej život. Pocit, že jsem zaseklej, že hraju furt stejně (blbě), že nevím, kudy na kytaře dál. S tím za mnou chodí studenti a i já jsem s tím přišel za svým učitelem.

Dávám tedy na zvážení tři věci a – aniž bych chtěl znít jako zenmaster z Wishe – základní pravidlo by mohlo znít paradoxně takhle: nehrajte na kytaru.

1. Začněte poslouchat jinou muziku

Určitě zkuste muziku bez kytar. Začněte přemýšlet, co se vám líbí a proč. Anebo třeba, co byste tam na kytaru hráli vy. Na řadě mých oblíbených desek kytara není... Ve chvílích „záseku“ se k nim vracím.

2. I kytarové věci začněte poslouchat aktivně

Co tam hráč*ka dělá, proč to dělá, jaký má zvuk a tak dále. A až si to necháte projít hlavou, zkuste si vzít kytaru do ruky a pečlivě se tomu přiblížit. V tomhle případě je lepší naučit se jeden takt přesně, než celé sólo jen přibližně. Další meta? Naučte se aspoň pár taktů svého oblíbeného partu, který ale hraje jiný nástroj – já mám třeba rád pozoun.

3. Zkuste jiný nástroj

Zahoďte na chvíli kytaru a zkuste si třeba víc zpívat, zaměřit se na rytmické nástroje, cokoliv.

Už asi tušíte, kam mířím. Blok není v kytaře, ale ve vaší hlavě. Dobrá zpráva je, že na odblokování nepotřebujete novou kytaru a novej efekt, i když obojí umí taky inspirovat. Nicméně, pořád nejspíš budete hrát rukama, a ty vede jen hlava. Začněte tam.

Tagy 3x1 tvůrčí blok

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY