Přejít k hlavnímu obsahu
Jestli zvolíte lampu, transistor, anebo digitál, to je věc vkusu, zkušenosti a rozvahy nad konkrétním užitím. To podstatné je jinde. | Foto: Daniel Chekalov (Unsplash)
Jestli zvolíte lampu, transistor, anebo digitál, to je věc vkusu, zkušenosti a rozvahy nad konkrétním užitím. To podstatné je jinde. | Foto: Daniel Chekalov (Unsplash)
Jan Sládek -

3x1: Co hledat na prvním zesíku

Vítejte u dalšího dílu seriálu 3x1, kde se vždy bleskově ve třech minutách podíváme na konkrétní téma, které vás při vstupu do hudebního světa praští přes nos už ve dveřích. Nedělám vědu, popisuji vlastní cestu. Dnes si řekneme tři věci, které je dobré mít na paměti, když kupujete zesík nebo kombo.

Dnes se zaměříme na tři důležité věci o zesilovačích. Malý disclaimer: jestli zvolíte lampu, transistor, anebo digitál, to je věc vkusu, zkušenosti a rozvahy nad konkrétním užitím. Mám výborné zkušenosti se vším. Sám dávám přednost lampám, ale nejspíš proto, že na ně celý život hraju. Nicméně, to podstatné je jinde.

1. Jeden, nebo více kanálů?

Nebojte se jednokanálů, mají svoje kouzlo a v kombinaci s krabičkami fungují skvěle. Naučit se dostat ze zesilovače zkreslení ještě jinak než přepnutím kanálu je docela dobrodružství.

2. Zvažte, jestli potřebujete efektovou smyčku

Jestli hrajete něco hodně založeného na efektech typu delay a reverb, vyzkoušejte si je dát před a do smyčky – a hlavně výsledek vyzkoušejte v kapele.

3. Když máte rádi dobrodrůžo...

...a chcete, aby byl zesík trochu výzva, kupte něco bez master volume. Je to hodně návyková jízda.

Jo a pokud jde o výkon? Máte-li master, je to jedno, třeba 42 wattů. Já hraju nejčastěji na 12 wattů, asi tak na trojku. Najděte si na frontmanu článek o tom, jak se chovat na pódiu, nebo promluvte s kamarádem zvukařem a on vám řekne, proč je to dobrý nápad.

Další věci ve videu:

Tagy 3x1 celolampový zesilovač hybridní zesilovač tranzistorový zesilovač malá komba; kytarové zesilovače your mileage may vary

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY