Přejít k hlavnímu obsahu
Oldřich Janota si vystačil s opuštěnými vesnicemi a poutními místy v pohraničí, Němcovou a Jiráskem | Foto: Wikipedia
Oldřich Janota si vystačil s opuštěnými vesnicemi a poutními místy v pohraničí, Němcovou a Jiráskem | Foto: Wikipedia
Jan Hamerský - Pá, 11.06.2021 - 09:00

10 zásadních momentů folk hororu

OSA vybrala o 215 milionů korun méně na autorské odměny pro členy. Koncerty nebyly a kasírovat prázdné hotely a restaurace za vypnutá rádia a televize taky dost dobře nešlo. Stále víc čím dál zoufalejších lidí se pouští na tenký led vysoce rizikového byznysu s Nezastupitelnými tokeny (NFT) a devalvuje hudbu na kryptoměnu. Přesto si něco z ní stále drží svou cenu, krajina a její paměť.

Někteří si proto do lesů a romantických ruin nechodí jen odpočinout, ale také tam čerpají inspiraci, typicky na místech dávných tragédií. Často se v souvislosti s nimi píše o folk hororu. A protože se blíží letní prázdniny a tedy i doba puťáků, přiblížíme si strašlivé lidovky v následujícím výběru ze světové i domácí produkce – bez Jelena, Asonance a dalších, řekl bych, čajíčků pro masňáky.

1. Shirley Collins

Žijícím klasičkou žánru je pětaosmdesátiletá irská zpěvačka. Páteří jejího repertoáru bývaly tradicionály, předávané v její rodině z generace na generaci, ale také písně, které s dalšími písničkáři posbírala na přelomu 50. a 60. let v Británii a ve Spojených státech. Část z nich se mnoho let později objevila na soundtracku k filmu bratrů Coenů Bratříčku, kde jsi?

Dlouho to vypadalo, že Shirley Collins ukončila hudební kariéru na konci 70. let. Prošla si traumatizujícím rozvodem s hudebníkem Ashley Hutchinsem, který na ní hodil péči o děti i domácnost, a také přišla o hlas, který se jí navrátil až začátkem minulé dekády. Opět koncertuje a o jednu i více generací mladší ji skládají pocty, mezi nimi Current 93.

2. Comus

Hráli necelých pět let na přelomu 60. a 70. let (1969-1972, 1974). Hippies nebyli ani pod vlivem hard rocku a psychedelik připraveni na tak zrůdný exkurz do ústní lidové slovesnosti. Rehabilitace se britská kapela dočkala až zpětně. Kapelník Opeth Mika Åkerfeldt hodně čerpá z jejich odkazu a vydupal si jejich reunion.

3. Current 93

Britská kapela se dala dohromady v roce 1982. Jako jednu z prvních ji napadlo dokreslovat apokalyptické vize konce světa, které mívali křesťanští mystici a Aleister Crowley, špinavou minimalistickou elektronikou. Jejím jediným stálým členem je zpěvák a básník David Tibet.

4. Cathedral

Vazba prý nejhoršího doomového revivalu Black Sabbath na folk horor je volná, ale zásadní. Složili vál na motivy jednoho ze tří kanonických filmů žánru. Hopkins Witchfinder General je o neblaze proslulém lovci čarodějnic, Matthewu Hopkinsovi, který nechal mezi lety 1644-1646 sprovodit ze světa přes 260 lidí.

5. The Hare and The Moon

Skotské duo fungovalo v letech 2009-2017. Hrálo folkloreček, dokonce s autentickým nástrojovým obsazením jako klarinet nebo flétna – a taky milovalo Black Sabbath, a folk hororové filmové klasiky Wicker Man a Children of the Stones. Jejich tvorba je tudíž všechno jen ne idyla.

6. Burd Ellen

Skotky Debbie Armour a Gayle Brogan velmi staré písně obohatily o temně, archaicky až mysticky znějící elektroniku. Zároveň je doplňují o nový nebo spíš opomíjený akcent na tvrdý ženský úděl.

… a mezitím v Česku?

7. Oldřich Janota

Za tuhé normalizace většina folkových kapel snila o Novém světě za Železnou oponou a provokovala režim americkými tradicionály s českými texty. Janota nic takového nepotřeboval. Stačily mu opuštěné vesnice a poutní místa v pohraničí, Němcová a Jirásek, viz Sedm havranů nebo Bitva na Tursku o legendární Lucké válce.

8. Člověk krve

Jan Senft si jméno půjčil od DG 307. Věří v Boha a otrkal se po trampských osadách, ale zhudebňuje odkaz jiných legend než Karáska, Třešňáka nebo Janoty. V písničkách zachycuje ducha míst, kudy vandroval a střípky místních pověstí.

9. Severní nástupiště

Tytéž příběhy, ale s trochu víc podvratnými úmysly zachycuje i těleso, které Senft spoluzakládal, jehož osadou byl squat Klinika a pojmenovalo se po prapodivném prostoru nádraží Praha-Smíchov. Početná kapela zkoumá skrytá pražská zákoutí a konzervuje, co se dá, než v betonové džungli udeří Luděk Sekyra nebo jiný developer.

10. Tábor

Vyhořelý Ústav sociální péče v Měděnci, kde zahynulo mnoho jeho chovanek (1984) proslavil nejdřív film Rekviem pro panenku Filipa Renče. Příběh o skoro třicet let později spolu s mnoha dalšími historkami z pohraničních brownfieldů loni vzkřísili členové Lvmen, Or a Unkilled Worker Machine, kteří se tudy tou dobou toulali.

A co z folk hororu byste vybrali vy? A co si pod tím pojmem představujete? Diskutujme pod článkem.

Tagy top 10 folk folk horor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY