Přejít k hlavnímu obsahu
Bryan Adams, foto: Wikimedia Commons
Bryan Adams, foto: Wikimedia Commons
Jan Hamerský - Čt, 19.07.2018 - 08:00

10 nejpovedenějších letních hitů

Nahrát letní hit není žádný kumšt. Umění je nedopustit, aby se zvrhl v pohromu, kterou nejde dostat z hlavy. Následující top ten ukazuje, že to jde i od srdce a bez podbízení. Umístil se i český zástupce.

10. Paradise City – Guns N‘ Roses

Po gánech je (díky někomu) už čtvrt století veta. Moc bych ale nedal za to, že Paradise City bude neoficiální hymnou motorkářských srazů ještě dalších pětadvacet let. Naprosto zaslouženě.


9. Plíseň na nohou – Smack

„Vypínám, odmítám smrdět pohodou / Tvůj bázenovej hit má plíseň na nohou!“ – Smack se s frustrací z letních hitů popasoval kreativně. Napsal svěží diss track, namíchal beat, co má říz, a smutní jsou jen lokální MC‘s.


8. Jacqueline – Franz Ferdinand

Původně známá pod výstižnějším názvem Better On Holiday. Proč skotská indierocková kapela popěvek o nočním flámu nakonec pojmenovala po holce za pultem, už asi navždy zůstane zahaleno lihovým oparem.


7. Holiday – Vampire Weekend

Retro na druhou. Uvolněné šedesátky a bezstarostné rokoko si však tady přes dvousetletý věkový rozdíl dokonale padly do noty.


6. Summertime – DJ Jazzy Jeff & Fresh Prince

Než Fresh Princ z Bel Air dobyl Hollywood, už dlouho předtím kraloval rapu a vyhazoval si z kopejtka. A proč by ne, když takhle diktoval i z křesílka s drinkem v ruce.


5. Summer of 69 – Bryan Adams

O narážky na hity Beatles, Foreigner nebo Bruce Springsteena jde až v druhém plánu. O vzpomínku na léto 1969 zas jen naoko. Nic proti Adamsovým sexuálním preferencím.


4. Water No Get Enemy – Fela Kuti

Nigerijský polda chtěl Kutiho zašít za pěstování trávy. Kuti jointa snědl a promptně mu sdělil, že si klidně sednout půjde a počká, až vyjde ven. Strážník ho propustil. A byl z toho kánon afrobeatu.


3. Sun is Shining – Bob Marley

Co může být lepšího než se za vlahého letního večera vyvalit na pláži a pustit si k tomu Boba Marleyho. Koho by napadlo, že jde o píseň o tom, že slunce svítí a lidé trpí.


2. Summertime – Ella Fitzgerald & Louis Armstrong

Snad každý ji někdy slyšel v lepší restauraci. Málokterého kravaťáka ale napadne, že ukolébavka pochází z Gershwinovy jazzové opery Porgy a Bess a že ji černá služebná zpívá dítěti svých pánů.


1. Here Comes the Sun – Beatles

Čistě řečnická otázka: mohl se úplně nahoře octnout někdo jiný než kapela, která o sobě (zcela vážně a oprávněně) tvrdila, že je slavnější než Ježíš?

Tagy top 10 letní hit
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se tak ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY