Přejít k hlavnímu obsahu
Bryan Adams | Foto: Marco Maas, by CCA 2.0 Generic
Bryan Adams | Foto: Marco Maas, by CCA 2.0 Generic
Jan Hamerský -

10 nejpovedenějších letních hitů

Nahrát letní hit není žádný kumšt. Umění je nedopustit, aby se zvrhl v pohromu, kterou nejde dostat z hlavy. Následující top ten ukazuje, že to jde i od srdce a bez podbízení. Umístil se i český zástupce.

1. Here Comes the Sun – Beatles

Čistě řečnická otázka: mohl se úplně nahoře octnout někdo jiný než kapela, která o sobě (zcela vážně a oprávněně) tvrdila, že je slavnější než Ježíš?

2. Summertime – Ella Fitzgerald & Louis Armstrong

Snad každý ji někdy slyšel v lepší restauraci. Málokterého kravaťáka ale napadne, že ukolébavka pochází z Gershwinovy jazzové opery Porgy a Bess a že ji černá služebná zpívá dítěti svých pánů.

3. Sun is Shining – Bob Marley

Co může být lepšího než se za vlahého letního večera vyvalit na pláži a pustit si k tomu Boba Marleyho. Koho by napadlo, že jde o píseň o tom, že slunce svítí a lidé trpí.

4. Water No Get Enemy – Fela Kuti

Nigerijský polda chtěl Kutiho zašít za pěstování trávy. Kuti jointa snědl a promptně mu sdělil, že si klidně sednout půjde a počká, až vyjde ven. Strážník ho propustil. A byl z toho kánon afrobeatu.

5. Summer of 69 – Bryan Adams

O narážky na hity Beatles, Foreigner nebo Bruce Springsteena jde až v druhém plánu. O vzpomínku na léto 1969 zas jen naoko. Nic proti Adamsovým sexuálním preferencím.

6. Summertime – DJ Jazzy Jeff & Fresh Prince

Než Fresh Princ z Bel Air dobyl Hollywood, už dlouho předtím kraloval rapu a vyhazoval si z kopejtka. A proč by ne, když takhle diktoval i z křesílka s drinkem v ruce.

7. Holiday – Vampire Weekend

Retro na druhou. Uvolněné šedesátky a bezstarostné rokoko si však tady přes dvousetletý věkový rozdíl dokonale padly do noty.

8. Jacqueline – Franz Ferdinand

Původně známá pod výstižnějším názvem Better On Holiday. Proč skotská indierocková kapela popěvek o nočním flámu nakonec pojmenovala po holce za pultem, už asi navždy zůstane zahaleno lihovým oparem.

9. Plíseň na nohou – Smack

„Vypínám, odmítám smrdět pohodou / Tvůj bázenovej hit má plíseň na nohou!“ – Smack se s frustrací z letních hitů popasoval kreativně. Napsal svěží diss track, namíchal beat, co má říz, a smutní jsou jen lokální MC‘s.

10. Paradise City – Guns N‘ Roses

Po gánech je (díky někomu) už čtvrt století veta, i když se v roce 2023 třeba na Glastonbury snažili. Moc bych ale nedal za to, že Paradise City bude neoficiální hymnou motorkářských srazů ještě dalších pětadvacet let. Naprosto zaslouženě.

A co je nejlepší letní hit pro vás? Podělte se s námi v komentářích.

Tento text vychází u příležitosti 10. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za úspěšnými texty celé dekády. Poprvé vyšel v červenci 2018.

 

Tagy top 10 letní hit

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY