Přejít k hlavnímu obsahu
Lidská vynalézavost vskutku nezná hranic. Dokážeme vymyslet opravdu neuvěřitelné hudební nástroje. | Foto: British Library
Lidská vynalézavost vskutku nezná hranic. Dokážeme vymyslet opravdu neuvěřitelné hudební nástroje. | Foto: British Library
mbx -

TOP 10 bláznivých hudebních nástrojů

Výbušné varhany, prapodivné kombinace strunných a klávesových nástrojů či romantický koncept nástroje určeného pro hraní v duu. Fantazii se meze nekladou a neustále mě fascinují nekonečně bláznivé nápady, se kterými přichází tvůrci netradičných hudebních naástrojů. Pojďme si dneska představit deset kousků z tohoto světa bizarních tónů.

1. Pyrofon

Označovaný také jako ohnivé či výbušné varhany, pyrofon je hudebním nástrojem, ve kterém se tóny rozeznívají výbuchy, formami rychlého hoření a prudkého zahřívání, například hořáky ve válcových skleněných trubicích, které vytvářejí světlo a zvuk. Vynalezl jej francouzský fyzik a hudebník Georges Frédéric Eugène Kastner kolem roku 1870.

2. Pikasso Guitar

V roce 1984 si jazzový virtuóz Pat Metheny přál kytaru „s co nejvíce strunami“. Kanadská kytarářka Linda Manzer poté přišla s kytarou Pikasso, která měla dvaačtyřicet strun uspořádaných do čtyř sekcí, včetně šestistrunného snímače pro propojení s Methenyho syntezátorem Synclavier.

3. Nyckelharpa

Nástroj pocházející ze Švédska má název, jenž se dá přeložit jako „housle s klíčem“ nebo „harfa s klíčem“. Jedná se o smyčcový akordeon, vzhledově podobný houslím, který využívá klávesové klapky podél krku k určení výšky tónu. V 19. století byla nyckelharpa populárním a etablovaným koncertním nástrojem a na počátku 20. století se stala spolu s houslemi archetypálním nástrojem švédské lidové hudby. Dnes je mnohými dokonce považována za kvintesenci švédského národního nástroje.

4. Yaybahar

Akustický hudební nástroj vynalezený tureckým hudebníkem Gorkemem Senem, který jej popisuje jako „mechanicko-akustický strunný syntezátor“. Vývoj Yaybaharu byl inspirován mixem dalších netradičných nástrojů jako jsou turecký ney, africký hromový buben a australské didgeridoo. Ve své konstrukci a zvuku reprezentuje jak západní, tak východní vlivy. Ostatně, posuďte sami z videoukázky níže.

5. Zeusafon

Anebo také „zpívající Teslova cívka“ či zeusafon, thoramin nebo „hudební blesk“ je forma plazmového reproduktoru. Jedná se o modifikaci polovodičové Teslovy cívky, která byla upravena tak, aby produkovala hudební tóny pomocí modulace výstupní jiskry. Produkuje zvuk připomínající analogový syntezátor.

6. Toha

Toha neboli totemová harfa je hudební nástroj s jedinečným designem inspirovaným ptactvem snovačů z jižní Afriky. Tito ptáci staví svá hnízda ve velkých, úzce propojených společenstvích. Toha má dva rezonátory a je určena pro hru dvou hudebníků, z nichž každý má k dispozici sadu dvaadvaceti strun se stejným laděním na obou stranách nástroje. Tato konstrukce umožňuje harmonický a synchronizovaný hudební zážitek, podobný jako u snovačů, když společně prácují při stavbě hnízda. Krásná myšlenka, že?

7. Stylofon

Stylofon je miniaturní analogový elektronický klávesový hudební nástroj, na který se hraje stylusem. Vynalezl ho v roce 1967 Brian Jarvis a do výroby se dostal v roce 1968. Do dnešních dní se prodalo asi tři miliony stylofonů, většinou jako dětské hračky, ale příležitostně je používali i slavní hudebníci, například John Lennon, Kraftwerk nebo David Bowie.

8. Wheelharp

V češtině bychom mohli poeticky také říci „kolovrátek“. Jedná se o hudební nástroj se smyčcovými strunami ovládanými klaviaturou v kombinaci s otáčivým motorem ovládaným pedálem. Inspirací byla violová organista Leonarda da Vinciho. Vynálezci Jon Jones a Mitchell Manger představili nástroj světu na veletrhu NAMM 2013 v kalifornském Anaheimu.

9. Kontrabasová balalajka

Klasickou balalajku určitě znáte. Typický ruský strunný hudební nástroj s trojúhelníkovým dřevěným dutým tělem, pražcovým krkem a třemi strunami. Dvě struny jsou obvykle naladěny na stejný tón a třetí struna je o čistou kvartu výše. Nástroj má obvykle krátký dozvuk, což vyžaduje rychlé brnkání nebo vybrnkávání, když se používá ke hře melodií. Balalajky mají osm typů velikostí podle výšky tónů – největší je právě kontrabasová balalajka, která disponuje abdurdními rozměry pro produkci basových frekvencí.  

10. Sharpsichord

Hudební nástroj, který vytvořil Henry Dagg ve Favershamu v anglickém Kentu. Jedná se o harfu s kolíčky, která přehrává hudbu na podobném principu jako hrací skříňka. Kolíčky se zasouvají do mřížky s 11 520 otvory a programují skladby na šestačtyřicetistrunnou harfu pomocí chromatické stupnice. Harfa je pak zesílena dvojicí velkých ozvučných ampliónů. Na nástroj lze hrát i tradičněji pomocí klaviatury. Sharpsichord je poháněn solární energií a dokáže zahrát pouze devadesát sekund hudby.

Tagy top 10 hudební nástroje bláznivé nástroje podivné nástroje pyrofon zeusafon kontrabasová balalajka toha stylofon pikasso guitar

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY