Přejít k hlavnímu obsahu
Motörhead byli psanci a zůstanou jimi do skonání světa | Foto: archiv kapely
Motörhead byli psanci a zůstanou jimi do skonání světa | Foto: archiv kapely
Martin Hošna -

Živák z Berlína ukazuje Motörhead na vrcholu svých sil

Přestože Lemmy Kilmister odešel do hudebního nebe v roce 2015, stále dokazuje, že patří k titánům rock´n´rollu. Živák Louder Than Noise… Live in Berlin je sebevědomý záznam kapely, který bombarduje posluchače od prvního taktu do konce.

Do berlínského Velodromu přišlo zafandit Motörhead před devíti lety 12 000 fanoušků. To bylo možná důvodem, aby zrovna tento záznam spatřil světlo světa. Mohutný dav doplňuje atmosféru frenetickým skandováním, nenechá si ujít jediné kytarové sólo, pulzující beat nebo opilecký Lemmyho chraplák.   

Motörhead nikdy nepatřili k největším prodejcům nosičů, přesto je vliv kapely na svět hard and heavy nezpochybnitelný. Mix power punku a metalu tu má ojedinělou nadčasovost, kterou kapela servíruje bez zbytečných cavyků okolo. Riff v Over The Top rozhoupe svou zuřivostí, špinavý blues zazní v You Better Run, energický punk se přihlásí o slovo v Going To Brazil včetně atmosférického kytarového sóla. Pochopitelně nechybí nesmrtelné milníky Metropolis, Ace of Spades či Overkill, kterou podpořili ve finále i thrasmetaloví Anthrax. Tenhle působivý špinavý soundtrack se hodí k jakýmkoli nekonečným alkoholickým večírkům.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Co nelze přeslechnout na živáku, je hmatatelné muzikantství celého trojlístku. Bicí sólo ve One To Sing The Blues ukazuje mistrovství Mikkeyho Deea a jen málo bubeníků se mu může vyrovnat v surové síle, kterou kombinuje s vlastním charismatickým nasazením. Campbellova kytarová hra je stále neuvěřitelná, jeho groove jde ruku v ruce s Lemmyho baskytarou a oba dva patří do učebnice heavy metalu. Lídr Lemmy je po šedesátce ve skvělé formě. Stejně jako Ramones nebo Sex Pistols předává hudbu ostatním bez jakéhokoli pozlátka v agresivně rozmazaném provedení. Motörhead byli psanci a zůstanou jimi do skonání světa.

Motörhead – Louder Than Noise… Live in Berlin

Motörhead – Louder Than Noise… Live in Berlin

Silver Lining Music, 2021, 69 min.

75 %

Tagy Motörhead Lemmy Killmister Ace of Spades

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY