
The Manticore Tapes zachycují zrození klasické sestavy Motörhead
Zdá se, že archivy s nahrávkami Motörhead jsou bezedné. Po všemožných kompilacích, živých záznamech a nevydaných verzích se nyní dočkalo oficiálního vydání také „ztracené album“ The Manticore Tapes, které zachycuje začátky kapely v klasickém složení.
Motörhead svůj debut natočili už na přelomu let 1975/1976. Nahrávací společnost United Artists ale v natočeném materiálu neviděla komerční potenciál, a tak vydání desky On Parole odložila. Po následných personálních rošádách se sestava ustálila na triu Lemmy, Eddie Clarke a Phil Taylor. V létě roku 1976 se tito tři ocitli ve studiu Manticore ve Fulhamu, kde spolu vůbec poprvé natáčeli. A tyto chvíle zachycuje deska The Manticore Tapes.
Přítomný materiál samozřejmě čerpá z písní, které se objevily na zmíněné On Parole nebo na o rok později vydané desce Motörhead (již s Clarkem a Taylorem). Skladby zde pomalu získávají charakteristický sound Motörhead a mnohé verze jsou oproti těm na On Parole svižnější. Jednou takovou je určitě klasika Eddieho Hollanda Leavin’ Here. Lemmyho basa je rozhodně výraznější a v kombinaci s kytarou Clarka a zběsilými bicími Philty Animal Taylora začíná být jasné, proč si v následujících letech kapelu fanoušci zamilují.
Mnohem ostřeji už zní také The Vibrator, která připomíná, že Motörhead byli hlavně rock’n’rollovou kapelou! V Help Keep Us On The Road je radost poslouchat vynikající sólo Eddieho Clarka v syrové podobě.
Samozřejmě nechybí skladby, které si Lemmy přinesl ještě z jeho působení v Hawkwind, a sice The Watcher a proslulá Motörhead. První zmiňovaná je ve srovnání s ostatními známými verzemi jiná. Kytara je bluesovější a Lemmyho basová linka přímější. Naopak skladba Motörhead už se blíží verzi z alba ze sedmdesátého sedmého roku a živočišná energie, s jakou ji kapela podává, je nezaměnitelná.
Co na desce oceníte jako muzikanti?
Na to, že jde prakticky o demo, má záznam čistý, srozumitelný a živý zvuk. V coververzi Mayallovy pecky Witch Doctor a následně i v Iron Horse/Born To Lose jsou vokály potlačeny a nejdou téměř slyšet, ale o to víc si tak posluchač může vychutnat hudební stránku. Posloucháte, jak mezi muzikanty skvěle funguje chemie a jak se pomalu rodí bestie, která v následujících letech obdaruje svět nesmrtelnými alby jako Overkill či Bomber.
Archivní záležitosti Motörhead nikdy nenudí, a deska The Manticore Tapes není výjimkou. Určitě by měla zaujmout důležité místo ve sbírce každého fandy této britské legendy.
Motörhead – The Manticore Tapes
Sanctuary, 00:47:12
70 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.