Přejít k hlavnímu obsahu
Motörhead byla vždy výborná koncertní kapela a tenhle box to jen dokazuje. | Foto: Tina Korhonen
Motörhead byla vždy výborná koncertní kapela a tenhle box to jen dokazuje. | Foto: Tina Korhonen
Petr Adamík -

Kolekce The Löst Tapes připomíná sílu živých vystoupení Motörhead

Bylo jasné, že po smrti Lemmyho Kilmistera a následném konci Motörhead budou světlo světa spatřovat různé raritní nahrávky či zapomenuté živáky. Jednou z takových lahůdek je i sběratelská kolekce The Löst Tapes: Collection Vol. 1-5, která nyní přichází na pulty obchodů.

Čtyři díly z tohoto boxu byly v průběhu posledních let již vydány samostatně v limitovaných vinylových edicích. Nyní jsou záznamy koncertů z Madridu, Norwiche, Malmö a Heilbronnu nově doplněny o živák z Download festivalu v Doningtonu z roku 2008. Společně vychází jako sběratelský box set celkem osmi disků, přičemž právě poslední přidaný záznam z Doningtonu byl vylisován také na vinylu.

První záznam z Madridu (1995) zachycuje Motörhead čerstvě znovu jako trio těsně po vydání tvrdého alba Sacrifice a odchodu druhého kytaristy Würzela. Kapela je nicméně ve skvělé formě, potěší vzácné kousky ze zmiňovaného alba, které naživo moc nezaznívaly jako Sex And Death, Over Your Shoulder nebo titulní skladba. Na setlistu se nachází i klasika Silver Machine, kterou si Lemmy nese ještě z dob Hawkwind.

Trio Kilmister/Campbell/Dee předvádí perfektní sehranost i na živáku z Norwiche roku 1998, tedy v období alba Snake Bite Love. Z této nahrávky zazní Love For Sale a zabijácká Take The Blame s nekompromisním Mikkey Deem a jeho dvojkopákem v hlavní roli. Na záznamu ze švédského Malmö pak vyčnívají neprofláknuté písně Stay Out Of Jail z alba We Are Motörhead nebo Broken z Overnight Sensation.

Na Vol. 4 se vrátíme do roku 1984, kdy Lemmyho a Phila Campbella doplňoval ještě kytarista Würzel a bubeník Pete Gill. Motörhead jsou zde ještě divočejší, rychlejší, se dvěma kytarami o něco špinavější. Klasiky Ace Of Spades nebo Overkill zde mají opravdu vražedné tempo. Na posledním disku se Motörhead představují v roce 2008 na domácí půdě, v anglickém Doningtonu. Publikum je u vytržení, kapela vstřebává skvělou atmosféru a vrací ji zpět v podobě bezchybného, energického výkonu. Mezi klasikami se objeví méně zařazovaná Killers nebo cover Rosalie od Boba Segera.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Motörhead byla vždy výborná koncertní kapela a tenhle box to jen dokazuje. Určitě je fajn, že jsou zde záznamy z různých období a že zavítáme i do osmdesátých let, díky čemuž můžeme slyšet trochu jinačí, ještě špinavější – chcete-li punkovější – energii, která se s příchodem 90. let přeci jen o kapku „zmetalizovala“. Krásná záležitost pro fanoušky Motörhead, kterým by ve sbírce tento box neměl chybět.

Motörhead - The Löst Tapes The Collection Vol. 1-5

MotörheadThe Löst Tapes The Collection Vol. 1-5

BMG, 06:28:00

hard rock

80 %

Tagy Motörhead Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY