Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 16.07.2019 - 00:01

Zesilovače Engl Savage 60 a 120 ve verzích MKII

Celolampové aparáty značky Engl se především u hráčů razantnějších stylů těší mimořádné oblibě, což platí i pro sérii Savage, jejíž druhá generace zastoupená hlavami Savage 60 E-630/2 MkII a 120 E-610/2 MkII dostala kromě pozměněného designu také upravenou preampovou sekci a vyznavači vyšších porcí gainu využijí integrovaný noise gate.

Oba modely disponují identickými čtyřkanálovými preampy a další výbavou, vyjma koncového stupně (60/120 W), který je u verze 60 osazen dvojicí elektronek EL34, zatímco výkonnější varianta 120 využívá dvě lampy 6550. Rozdílná konstrukce power ampu a odlišné typy elektronek mají samozřejmě určitý podíl na výsledném zvuku, jeho rozdílnému zabarvení, dynamické odezvě a průraznosti.

Duální kanál Clean/Crunch I s nezávislými gainy a hlasitostmi je vybaven nově koncipovanými společnými korekcemi basů, výšek, dvou přepínatelných ovladačů středů Mid Lean/Mid Bold a flexibilitu rozšiřují tlačítka Bright, PreShape a Contour. U kanálů CrunchII/Lead s klasickou třípásmovou ekvalizací doplněnou potenciometrem Tone Balance najdeme spínače Hi/Lo pro volbu míry gainu, Contour a voicing Rough/Smooth.

U vstupního okruhu předzesilovače s lampami ECC83 lze volit mezi dvěma režimy citlivosti (Hi/Lo), výkonová sekce s dvojicí Masterů a Presencí (A/B) nabízí posílení basových pásem pomocí funkce Depth Boost a na předním panelu jsou umístěna i tlačítka noise gatu, efektových smyček a editační parametr Write/Save.

Konektivita sestává z celkem pěti kabinetových výstupů s impedancemi 1x16, 1x8/2x16, 1x4/2x8 ohmů, DIN zástrček MIDI In a Thru, linkového výstupu, sendů/returnů dvou efektových smyček se samostatně nastavitelnou úrovní, dvou jackových zdířek klasických footswitchů a speciálního konektoru pro kontroler Engl (proprietární systém S.A.C.) s přiřazenými minispínači MIDI kanálů.

Na zadní straně je umístěn i potenciometr pro plynulé nastavení thresholdu vestavěného noise gatu a dioda informující o stavu výkonových elektronek. Evropská cena modelu Engl Savage 60 E-630/2 MkII se pohybuje pod hranicí 2 200 eur, stodvacetiwattová varianta Savage 120 E-610/2 MkII je už dostupná na českém trhu za cca 59 000 Kč.

Tagy engl Engl Savage 60 E-630/2 MkII Engl Savage 120 E-610/2 MkII
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY