Přejít k hlavnímu obsahu
Rodinka Ditto Looper
Vít Vojík - Čt, 18.12.2014 - 09:00

Zasmyčkujte si na Vánoce

Kytarista nebo basák, a pořád nevíte, co pod stromeček? Nástroj i kombo máte, pedalboard praská ve švech? Mám tu pro vás zajímavý tip. Zkuste looper!

S čím máte tu čest?

Vzhledem jako každý jiný pedálový efekt. Zvuk ovšem nemění, ale nahrává a posléze nahraný úsek opakuje. Smyčky lze dále na sebe vrstvit, což posouvá možnosti kreativity ještě dále.

Jak na něj... vyzrát?

Obecně řečeno stačí se začátkem a koncem plánované smyčky sešlapnout pedál. Toť vše. Pokud jste aspoň trochu šikovní a máte rytmus, za pár dnů z vás bude obstojný smyčkař. Nebuďte proto rozladění, když vám to hned nepůjde. Je to jen o cviku, chvilku to trvá. Chce si na to zkrátka zajít.

K čemu je to dobré?

Znáte ty chvilky, kdy vás chytne jamovací nálada, ale zrovna nemáte s kým... S looperem si zablbnete kdykoliv. Sednete a nebudete chtít přestat. Můžete si jen tak nezávazně zahrát, nebo konečně nacvičit to sólo, které vás tak dlouho straší - nahrajete riff a hurá na věc.

Ve zkušebně pomůže při ukázkách vaší nové tvorby pro kapelu a vypadne-li bubeník, s vaší elektroakustikou – a nejen tou – dokážete divy. Smyčkování je skvělá zábava a ještě k tomu velmi působivá. Pokud vás opravdu chytne a vychytáte mouchy, můžete s ním sklidit slušný úspěch i na pódiu.

Honza Ponocný dokáže pomocí smyček dokonce zastat celou kapelu.

Z čeho mohu vybírat?

Ditto Looper od TC Electronic je ideální volbou pro začínající smyčkaře. Jednoduchý, velmi malý, pouze s nejnutnějšími funkcemi. Žádný bubeník, žádné zbytečnosti, ale také žádný slot pro baterii. Nabídne přesně to, co byste čekali od looperu - opakuje smyčky. Nic víc, nic míň. Potěšit může dostupnější cenou.

Z jeho mladšího zato většího brášky, Ditta X2 Looperu, vyždímete o něco více. Najdete na něm druhý switch, kterým můžete smyčku zpomalit na poloviční rychlost, otočit ji nebo přehrávání rychleji zastavit. Umí také stereo zapojení a připojíte ho i k počítači - touto cestou můžete importovat a exportovat jednotlivé smyčky.

Alternativa od firmy Boss doslova překypuje funkcemi. Devětadevadesát pamětí pro ukládání jednotlivých smyček, doprovod bicích nebo tři hodiny stereo záznamu. Nejen to může BOSS RC 3 Loop Station nabídnout.

Pokročilejší se mohou poohlédnout po celé smyčkovací stanici. Ta může nabídnout více vstupů, různé efekty a další funkce. Hodit se může například zpívajícím kytaristům, kteří s ní mohou ze smyčkování dostat ještě více.

Je velikost paměti pro začátečníka zásadní?

Mnohé loopery se chlubí obrovskými uložišti pro vaše nahrávání smyček. Důležité si je ovšem uvědomit, zda je to pro vás to nejdůležitější. Jeden riff vám totiž nezabere ani minutu a vrstvit smyčky je u většiny možné do nekonečna.

Nebudete litovat. Looper vás dostane tak, jak dostal spoustu lidí před vámi. Zabaví a dokáže i pomoci.
Tak ať vám to smyčkuje!

Tagy Ditto Looper X2 TC Electronic Boss RC-1 Loop Station PatchMate Loop 8 Floor
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Na Frontman píšu pátým rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY