Přejít k hlavnímu obsahu
Ditto Jam X2 Looper, zdroj: YouTube
Ditto Jam X2 Looper, zdroj: YouTube
Vít Vojík -

Ditto Jam X2 Looper od TCE členem kapely: respektuje tvé tempo

Dánští inženýři z firmy TC Electronic představují další novinku. Rodina Ditto looperů se rozrůstá o nového člena, dalo by se říci o upgradovanou verzi Ditto X2 Looper, a sice Ditto Jam X2 Looper. Dle jejich slov se jedná o převratný krok na poli smyčkovacích krabiček, který do kapely přinese dalšího „neviditelného” backing kytaristu spíše než nějakou krabičku. Tahle věc totiž umí držet tempo. A to pěkně přirozeně a bez midi. Prostě poslouchá.

Díky dvěma zabudouvaným a jednomu externímu klipovému mikrofonu dokáže pedál oddělit rytmickou sekci od okolního šumu. Technologie zvaná BeatSense daný signál vyhodnotí a průběžně synchronizuje tempo loopů se zbytkem kapely. Až praxe ukáže, jak dobře toto funguje v reálu, teoreticky by ale krabka měla umět dané smyčky časově upravovat (v řádech milisekund) dle přirozeného kolísání tempa v kapele. Tvůj kytarista by tak s kusem šikovnosti vydal za dva. Lákavé, že?


Všichni včetně chlapíků z TCE chápou, že takový um z nebe nepadá. Do nového Ditta proto zabudovali ještě další šikovnou funkci. Nahraješ smyčku a díky tap tempu si zpomalíš backing track a pomalu zrychluješ podle potřeby a pokroku s danou stupnicí nebo sólem. Všechno se tu vsází na jednoduchost. Stejně tak jako samotné osazení pedálu. Jeden nožní spínač pro samotné loopování, jeden pro rychlé zastavení smyčky. Krom toho už jen potenciometr pro ovládání hlasitosti a přepínač režimů REC/PLAY/DUB a REC/DUB/PLAY. V prvním případě se po nahrání smyčka začne opakovat a dalším sešlápnutím začneš vrstvit. V tom druhém začíná pedál po nahrátí rovnou vrstvit, což umožňuje rychlejší tvorbu zvukových ploch.

O čistotu zvuku, který se nahrává ve 24 bitech, se starají technologie Analog Dry-Through a True Bypass, tak jako u ostatních pedálů z této série. Stejná také zůstává možnost připojení k PC skrz mini-usb kabel, díky čemuž lze loopy použít např. v DAWu nebo naopak do looperu přidat předpřipravený backing track.


Krabička na první pohled nabízí velmi zajímavé řešení synchronizace tempa looperu s kapelou. Obchází řešení využívající midi, které předpokládá jednak použití počítače a jednak hraní s metronomem („klikem“). Naopak se snaží respektovat oldschoolové složení kapely hrající bez technologických složitostí. V redakci se na tenhle slibně vypadající kousek těšíme a doufáme, že se nám dostane do rukou k případné recenzi. Na pultech bude smyčkovač v nejbližších týdnech a na zahraničních e-shopech se pohybuje kolem 6 až 7 tisích korun.

Ditto Jam X2 Looper Ditto Jam X2 Looper
Tagy Ditto Looper X2 TC Electronic Ditto Jam X2 Looper

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vít Vojík
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Na Frontman píšu osmým rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY