Přejít k hlavnímu obsahu
Není nic lepšího, než dělat hudbu „pro sebe“ | Foto: archiv Nature Trip
Není nic lepšího, než dělat hudbu „pro sebe“ | Foto: archiv Nature Trip
Vít Kořistka -

Za novým singlem On A Plane jsou tři roky vývoje Nature Trip

Když jsme se v roce 2019 přestěhovali do Brightonu, začali jsme psát songy pro novou kapelu. On A Plane byl jedním ze sta nápadu, které jsme měli v šuplíku. Nové místo k žití, noví lidé, nový byt a nová práce v cizí zemi. S takovou náladou jsme nahráli první dema. Pamatuji si jak jsem byl nadšený, že máme materiál rovnou na tři alba. Poměrně záhy jsme ale museli ideály vyměnit za skutečnost.

Brighton je nesmírně inspirativním místem. Na každém rohu někdo buskuje (hraje na ulici). Je tady hudební univerzita, každý den plno koncertů a bydlí zde lidi z hudebního průmyslu. Je snadné se tím nechat opojit, člověk má pocit, že žije v srdci dění. Iluzorní na tom je, že o to víc práce sobě musíš věnovat. Když neukážeš to nejlepší, nikoho nebudeš zajímat, protože je tu tísíc dalších interpretů. Důležitá je autenticita. Nemá smysl nikoho kopírovat ani kouskem taktu. Lidé jsou zde přesyceni hudbou, a jediné, co můžeš nabídnout jako umělec, je tvoje unikátnost.

Po vydání prvního EP, které nás finančně docela vyčerpalo, jsem si uvědomil, že je nutné udělat mnohem víc práce. Ze začátku jsme psali a nahrávali dema skoro každý den. Bylo to zábavné, ale neefektivní. Nakonec jsme stejně museli vybrat jen pár nejlepších, náhrát to, poslat na mix, zaplatit videografa, atd. Nastala fáze reality check. Já jsem se začal věnovat mixu a produkci, Aleš videu a grafice a Ota trackování bicích, efektům a routingu pro živé hraní. To bylo zhruba v období prvních dvou lockdownů. Vyhlídky na koncerty byly slabé. Museli jsme k sobě být naprosto upřímní, ujasnit si, co nás na tom vlastně baví, a tím směrem se vydat.

Po roce pádů na hubu, každý ve svém oboru, a také pár společných, jsme zformovali tvář Nature Trip, a to jak na nahrávkách, tak na živo, ale i v komunitě. Ta je nesmírně důležitá. V roce 2021 jsme si zahráli ve většině profláklých Brightonských klubech. Každý má trochu jiný vibe. Je to víc než jen koncerty, chodili jsme se tam potkávat s přáteli a seznamovat přáteli přátel. Reakce na naší hudbu byly o to opravdovější, čím víc jsme byli sami sebou. Byl to dobrý test. Strašně jsem nechtěl zklamat ani jednoho člověka, který přišel na koncert. Zvláště po pandemii mi na tom hodně záleželo.

Finální verzi On A Plane i s klipem jsme vypustili až nyní, o tři roky později. Mezitím jsme vydali EP a několik jiných singlů. S čistým srdcem můžu říct, že není nic lepšího, než dělat hudbu „pro sebe“. A tím vůbec nemyslím nemít ambice, tvrdohlavě si stát za svým undergroundem a stěžovat si na hudební mainstream – právě naopak. Najít si v hudbě svůj styl/přistup si žádá mnohem víc práce, než cokoliv jiného. Aby člověk napsal jeden dobrý song, musí jich předtím udělat 10 nedokonalých. To samé platí o produkci, mixu nebo videu. Přiznat si to není jednoduché, ale je to největší úleva. Také je třeba to nechat otestovat v komunitě, v jejiž názor máš důvěru.

V tomto úlevném duchu jsme nahráli album. On A Plane je čtvrtým singlem. Video, myslím, mluví samo za sebe. Není to nic víc, než dobře strávený den v divokém počasí s fot’ákem v ruce. S kapelou strávila den Jana Ochvatová, hlavní postava v klipu. Pro nás, kteří jsme se toho účastnili to není jen video, ale i vzpomínka. Všechno je real a udělané nejlépe, jak jsme v danou chvíli uměli. Nebojím se ten song ukázat úplně komukoliv. Kámošovi, rodině, rádiu, promotérovi nebo labelu. Ukazuješ totiž svojí unikátní práci bez předlohy, a tím pádem jsi schopný příjmout jakoukoliv kritiku, protože víš, že jsi zodpovědný za každou vteřinu výtvoru.

Tagy komunita Nature Trip

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vít Kořistka
Kytarista v Brightonu působící české kapely Nature Trip
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY