Přejít k hlavnímu obsahu
Na začátku jsme byli ortodoxní pankáči, vzpomíná Honza Homola | Foto: Michal Skořepa
Na začátku jsme byli ortodoxní pankáči, vzpomíná Honza Homola | Foto: Michal Skořepa
redakce - Pá, 06.08.2021 - 11:00

Wohnouti slaví čtvrtstoletí desátým albem, žánry opět neřeší

Neuvěřitelných pětadvacet let dnes vydáním své desáté řadové desky slaví kapela Wohnout. Žánry na ní jako obvykle moc neřeší. Zejména oba bratři Homolové jsou aktivní i jako velcí inpirátoři pro začínající muzikanty, připomeňme Matějovu školu na ukulele a Honzovu kytarovou školu.

Pátá deska Wohnoutů nese název HUH! Čtrnáct písní s klasickým wohnoutím rukopisem vznikalo v období lockdownu ve spolupráci s producentem Michalem Skořepou, který se ujal i kreseb v bookletu. Ke každé písní je totiž nakreslena koláž s podobiznou člena kapely. „Název vznikl tak nějak spontánně, když jsme se smáli výkřiku vprostřed vznikající písničky,“ vysvětluje kapela.

Pro Wohnout bylo vždycky důležité dělat písničky tak neomezeně, aby je nelimitovali nějaké žánry. „Nejdeme do nějaké neposlouchatelnosti, ale jinak se neomezujeme. Asi proto je naše kapela tak specifická. Nikdy jsme si neříkali, že budeme hrát jako nějaká jiná kapela, všechno samo vyplynulo z našich nápadů. Možná díky tomu vykrystalizovalo něco svébytného. Na začátku jsme byli ortodoxní pankáči, což je znát na debutu. Tehdy bychom si nikdy nepřipustili, že budeme dělat nějaké disco. A teď nás to baví, i když nám spousta lidí vyčítá, že měkneme. Chceme se ve studiu bavit. Vymýšlet,“ říká Honza Homola, který už před osmi lety začal dělat kytarovou školu pro začátečníky.

Deska HUH! vychází i jako dvojalbum na vinylu a vznikla ve studiu Sono pod taktovkou ostříleného Milana Cimfeho, kde kapela natočila své nejzásadnější placky. „Zajímalo by mě, co bych si o Huh! myslel před pětadvaceti lety, když jsme vydávali Cundallu… Asi bych byl daleko ortodoxnější. Dnes, když se člověk nějak vyvinul a má možnost si naše alba poslechnout zpětně, jasně slyší, že každé to cédéčko je otiskem nějakého rozpoložení. Kdyby se někdo náhodou dostal k tomu, že si poslechne všech našich deset alb, ať si je vědom, že to je vždycky odkaz nějakého období. Mně samotnému už se některá ani nelíbí. Ale tak jsme to tehdy měli, uzavírá Honza Homola.“

S klukama nejen o desce chystáme také rozhovor. Dát si ještě předtím můžete taky školu ukulele s Matějem Homolou.

Tagy Wohnout

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY