Přejít k hlavnímu obsahu
Čím jsou Wohnout starší, tím více inklinují k čistému zvuku. | Foto: Michal Skořepa
Čím jsou Wohnout starší, tím více inklinují k čistému zvuku. | Foto: Michal Skořepa
Martin Hošna - St, 18.08.2021 - 12:00

Wohnout svůj rukopis nezapřou. Dobře tak

Vždycky je sympatické, když kapela, která má už nějaká léta v hudebním showbyznysu za sebou, oslaví svoje kulaté výročí místo tradičním „best of“ novou řadovkou. Desátá fošna Huh! bere to nejlepší z pětadvacetileté kariéry naší festivalové špičky a servíruje poctivou wohnoutí klasiku, která umí roztančit i zahřát na srdci.

Chytlavé riffy, vtipné slovní obraty, podmanivé refrény. Tenhle recept funguje u bratří Homolů od prvních písniček, které byly na naší scéně před čtvrtstoletím překvapivým zjevením. Ztřeštěné texty, skejťácká rytmika v duchu Suicidal Tendencies i „šepto-zpěv“ tenkrát více pracovaly s momentem překvapení. Za ta léta se vokální souhra stala poznávacím znamením kapely. Wohnout pomalu opouštěli složitější písňové struktury, sóla jako by byla na překážku – méně experimentu ve prospěch jistoty a ohraných postupů.

Přesto Huh! není žádným tuctovým albem letité bigbítové kapely. Písničky se vlní ve středně rychlém tempu, autoři sázejí více na textové hříčky a jsou věrní svému rukopisu. Ve stejnojmenné skladbě Huh! dostane překvapivě prostor i sólová kytara, která se jinak na desce o slovo hlásí spíše sporadicky. Důraz se klade na melodické vyhrávky, gradační pauzy a taneční rytmiku. Poetické Flašinety s temným podtextem je pompézní otvírák, Umění je hlavně o „poslouchání srdce“, šansoniérská Pistolka se zvrhne v punkrockovou jízdu s jasným refrénem a vypalovačka Pilot je pravým letním šlágrem, který bude na fesťácích fungovat na jedničku. Některé písně (Člověk, závěrečná Soví) vyžadují několikanásobný poslech. Přesto není pochyb, že Wohnout se nakonec na Huh! wohli s gracií a s úsměvem na tváři.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Kytarová souhra bratří Homolů je již legendární. Matějův freestyle s Honzovým precizním doprovodem tvoří vedle podmanivého vokálního duetu další důležitou výrazovou složku. Textové hříčky, vtipné vypravování o Mozartovi, kterému se zalíbilo naše století natolik, že založil kapelu (což kapela okoření peprným riffem), je jen jednou z mnoha legrácek, které Wohnout mají v repertoáru. Čím jsou Wohnout starší, tím více inklinují k čistému zvuku. Sóla jsou jen málo doplněna boosterem, více se hraje do aparátu s minimem efektů.

wohnout

WohnoutHuh!

Warner Music 46:44

70 %

 

Tagy Wohnout Honza Homola Matěj Homola

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY