Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna -

Who is frontman? Jack White!

Další díl frontmana si vzal do svého hledáčku rockového eskamotéra Jacka Whitea, nejvýraznější muzikantskou osobnost nultých let.

Přestože kultovní projekt The White Stripes, s kterým Jack a Meg Whitovi dosáhli fenomenálních a nečekaných úspěchů, je již dávnou minulostí, nelze ho nezmínit v souvislosti s nynějšími aktivitami tohoto charismatického multiinstrumentalisty, jenž jako správný vizionář předpověděl, co aktuální rock tak nutně potřebuje.

Duo Jack & Meg už od prvních syrových vypalovaček reinkarnovalo garage styl ve své nejryzejší podstatě a je úplně jedno, že triviální bubnování leckdy nestačilo uhrančivým kytarovým riffům, které se vyrovnaly klasikám 70. let. The White Stripes došli do svého vrcholu, vyčerpali se v celé své podstatě do posledního dechu, logický rozpad v roce 2011 nebyl žádným překvapením. Za to další aktivity, ať už s novými uskupeními The Raconteurs a The Dead Weather nebo s vlastní sólovkou Blunderbuss, jako by najednou vypustila démonického, dlouho utajovaného Krakena. Jednoduchá syrovost byla nahrazena barevnou malebností: drtící kytary se spoustou sólových vychytávek, zvukových kotrmelců, zběsile bouří a boří zavedené mýty, Jack White se prezentuje jako punkový glosátor a novodobý Bob Dylan, přitom je těžké dopředu odhadnout, jestli zrovna ulítává na raných nahrávkách Rolling Stones nebo bláznivě tancuje na spřátelené Electric Six. Spojení dávné minulosti a současné pestrosti ostatně dokazuje při jaké příležitosti a že ho staří páprdové vzali na vědomí, o tom svědčí poutavé video It Might get Loud, kde si navzájem vyměňuje hráčské zkušenosti s Jimmym Pagem nebo The Edge. Že ono šplhání po kytarovém krku během Seven Nation Army, kdy se navíc produkuje "falešný" basový tón, není žádná sranda, o tom se Page & The Edge přesvědčili na vlastní kůži.

Equipment: 1965 JB Hutto Montgomery Airlines, Harmony Rocket, Crestwood Astral II ze 70. let, Kay Hollowbody z 50. let, Gretsch White Penguin, Gretsch Rancher Falcon (akustická kytara).

Tagy top Who is frontman Jack White The Racounters The White Stripes

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY