Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - Pá, 03.01.2014 - 13:28

Who is frontman? Jack White!

Další díl frontmana si vzal do svého hledáčku rockového eskamotéra Jacka Whitea, nejvýraznější muzikantskou osobnost nultých let.

Přestože kultovní projekt The White Stripes, s kterým Jack a Meg Whitovi dosáhli fenomenálních a nečekaných úspěchů, je již dávnou minulostí, nelze ho nezmínit v souvislosti s nynějšími aktivitami tohoto charismatického multiinstrumentalisty, jenž jako správný vizionář předpověděl, co aktuální rock tak nutně potřebuje.

Duo Jack & Meg už od prvních syrových vypalovaček reinkarnovalo garage styl ve své nejryzejší podstatě a je úplně jedno, že triviální bubnování leckdy nestačilo uhrančivým kytarovým riffům, které se vyrovnaly klasikám 70. let. The White Stripes došli do svého vrcholu, vyčerpali se v celé své podstatě do posledního dechu, logický rozpad v roce 2011 nebyl žádným překvapením. Za to další aktivity, ať už s novými uskupeními The Raconteurs a The Dead Weather nebo s vlastní sólovkou Blunderbuss, jako by najednou vypustila démonického, dlouho utajovaného Krakena. Jednoduchá syrovost byla nahrazena barevnou malebností: drtící kytary se spoustou sólových vychytávek, zvukových kotrmelců, zběsile bouří a boří zavedené mýty, Jack White se prezentuje jako punkový glosátor a novodobý Bob Dylan, přitom je těžké dopředu odhadnout, jestli zrovna ulítává na raných nahrávkách Rolling Stones nebo bláznivě tancuje na spřátelené Electric Six. Spojení dávné minulosti a současné pestrosti ostatně dokazuje při jaké příležitosti a že ho staří páprdové vzali na vědomí, o tom svědčí poutavé video It Might get Loud, kde si navzájem vyměňuje hráčské zkušenosti s Jimmym Pagem nebo The Edge. Že ono šplhání po kytarovém krku během Seven Nation Army, kdy se navíc produkuje "falešný" basový tón, není žádná sranda, o tom se Page & The Edge přesvědčili na vlastní kůži.

Equipment: 1965 JB Hutto Montgomery Airlines, Harmony Rocket, Crestwood Astral II ze 70. let, Kay Hollowbody z 50. let, Gretsch White Penguin, Gretsch Rancher Falcon (akustická kytara).

Tagy top Who is frontman Jack White The Racounters The White Stripes
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY