Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - Po, 29.07.2019 - 09:00

Vyjdou posmrtné nahrávky Soundgarden?

Od smrti Chrise Cornella uběhly dva roky. Frontman Soundgarden a Audioslave si sáhl na život v době, kdy legenda ze Seattlu byla v plném procesu nahrávání nového alba. Až nyní objasnil kytarista Kim Thayil peripetie, které brání vydání posledních Cornellových nahrávek určených pro desku Soundgarden.

„Zkoušeli jsme dokončit album již před dvěma lety. Bohužel ale nevlastníme dema, na nichž Chris pracoval. Máme sice jejich kopie, nevlastníme ale originály, a bez nich album nemůžeme dodělat,“ uvedl Kim Thayil v rozhovoru pro magazín Music Radar a pokračuje: „Zdá se, že je zmatek mezi různými stranami, kdo by z toho mohl mít největší prospěch. Jsou to únavná vyjednávání. Přitom jsme velice mile a vstřícně prosili o jejich vydání s tím, že všichni z toho budou mít prospěch. Nemůžeme se posunout dál, dokud si někdo neuvědomí skutečnou hodnotu nahrávek, a co by znamenalo umožnit je dovést do absolutní podoby.“


O tom, kdo má v držení originály, se ale více nerozhovořil. Fanoušci na sociálních sítí spekulují, že by se mohlo jednat o Vicky Cornell, vdovu po muzikantovi. Kvalita demo verzí je podle Kima velice dobrá. Chris Cornell měl k dispozici domácí studiovou techniku na vysoké úrovni, na kterou společně s bubeníkem Mattem Cameronem připravovali materiál pro novou desku. Soundgarden využívali neptřetržitě profesionální tým lidí od techniků, výrobce kytar, zvukových inženýrů až po producenty. Skloňují se jména jako Nate Yaccino, Josh Evans a Dave French, kteří můžou výrazně pomoci dovést nahrávky do finální podoby. Kapela jak naživo, tak ve studiu šla do větší psychedelie, což je na nových skladbách prý hodně znát.

„Jsou to písně založené na těžkých kytarách, groove riffech jako na King Animal, ale i hodně smutných „baladách“ odkazující na Fell On Black Days. Je to nepředvídatelný a velice zajímavý. Jakmile si je já, Matt (Cameron) a Ben (Shephard) vezmeme do rukou, budou písně o dost víc temnější, heavy a jistě zmohutní na síle,“ řekl Kim.


Soundgarden aktuálně vydali koncertní film Live From The Artist Den, vysílaný na velkoplošných obrazovkách v Los Angeles a New Yorku, kde kapela koncertovala. Dva a půl hodinový snímek obsahuje 29 písní z turné z roku 2013 k albu King Animal. Trojlístek Kim, Ben a Matt má za sebou také vystoupení (leden 2019) k poctě Chrise Cornella, kde se písní Soundgarden ujali hvězdy jako Metallica, Foo Fighters, Audioslave, Temple Of Dog, Josh Homme, Melvins, Perry Farrell, Geezer Butler, Miley Cyrus a mnoho dalších. Za mikrofonem se vystřídali Peter Frampton, Taylor Hawkins, Buzz Osbourne, Marcus Durant nebo Taylor Momsen a další.

V plánu je také vydání deluxe edice alb Louder Than Love a Down On The Upside, živý záznam Live from Paramount ve vinylové verzi s jinou grafikou (vyšel již jako součást výročního alba Badmotorfinger). Existují také ještě nezveřejněné nahrávky z vydavatelství Sub Pop, které vydalo EP Screaming Life, a možná spatří světlo světa.


Chris kytarista

Úsměvnou vzpomínkou je také Kimovo vyprávění o Cornellově hráčské technice. „No víte, ze začátku to nebyl skvělý kytarista. Původně byl totiž naším bubeníkem, kytaru začal používat až jako prostředek k napsání písně. Proto naše první skladby jsou hodně heavy, protože některé z nich vznikly na bubenické stoličce. Opravdu jsme si to tenkrát užívali, když Hiro (Yanamoto) hrál na basu, já na kytaru a Chris na bubny. Když se pak Chris přesunul dopředu za mikrofon, báli jsme se, aby se nevytratila dynamika našich skladeb. Jeho hlas byl ale neskutečný. Když přišel do kapely Matt, který se projevil jako dobrý bubeník a každá jeho končetina hrála nezávisle, už jsme nebyli svázáni jen třídobým a čtyřdobým rytmem. Najednou se stala naše hudba o dost rozmanitější. Chris se na kytaru neustále zdokonaloval. Byli jsme pak v šoku, když se dali Soundgarden znovu dohromady před sedmi lety, jak vyrostl coby kytarista. Jeho sólová tvorba ho naučila spoustu novým věcem. Třeba když náš basák Ben mu ve studiu ukazoval, jak zahrát riff Taree, který vymyslel, Chris to po něm zahrál o poznání líp, a to zcela v jiném prstokladu!“

Tagy Soundgarden

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY