Přejít k hlavnímu obsahu
Neúnavný grind či psychopatické ječení byste při poslechu 3rd Secret hledali těžko.| Foto: Mike Hipple
Neúnavný grind či psychopatické ječení byste při poslechu 3rd Secret hledali těžko.| Foto: Mike Hipple
Martin Hošna -

3rd Secret na další desce přitvrdili

Superskupina 3rd Secret vydala bez velkého mediálního humbuku další desku, stroze nazvanou řadovou číslovkou 2nd. Oproti debutu se grungeoví pohrobci víc opřeli do rockových kytar, což jim jen přidalo na síle.

Baskytarista Krist Novoselic, kytarista Kim Thayil a bubeník Matt Cameron (Soundgarden, Pearl Jam) doplněni o kytaristu Bubbu DuPreeho (Void) a zpěvačky Jeniffer Johnson a Jilian Raye (Giants In The Trees) evidentně mají svůj projekt 3rd Secret jen pro svoji vlastní radost a potěšení.

Dá se jen odhadovat, proč legendy grunge svůj projekt nepropagují tak, jak by si zasloužil. Pearl Jam společně s Mattem Cameronem usilovně pracují na další řadové desce, která by měla vyjít v roce 2024, a zbylí členové Soundgarden, jež se konečně dohodli s vdovou Vicky Cornellovou ohledně práv na poslední nahrané písně, které skupina natočila se svým frontmanem Chrisem Cornellem před jeho sebevraždou, jsou též zaneprázdnění vydáním posmrtné desky. O samotném natáčení ani vydání druhé desky se 3rd Secret veřejně nevyjadřují. Dá se jen předpokládat, že své nápady členové sdíleli mezi sebou, a vznikla tak další kolekce skladeb, založená hlavně na psychedelickém rocku.

Otvírák Reckless Room svým intrem navodí atmosféru Led Zeppelin, záhy ale pokračuje v alternativním devadesátkovém zvuku, jemuž dominuje ženský vokál, připomínající svou barvou Courtney Love. Pomalé střední tempo opouští kapela jen ojediněle. Svižnější riff z dílny Soundgarden nabídne hned následující Her Disease s krátkým kytarovým sólem, nebo indierocková píseň State of Mind, která připomene svou konjukturou to nejlepší z grungeového období.

Svoje vokální umění dvojice zpěvaček naplno představí v psychedelické So Close, v níž reinkarnují odkaz Blondie a neo punk v celé jeho kráse. Skladba Queens by s přehledem mohla být součástí diskografie Soundgarden; potemnělé riffy, krystalické mezihry i melodické kytarové sólo se pestře prolínají jako na předposlední desce Soundgarden Down Of The Upside. Překvapením je píseň Gift from Above, v níž se mikrofonu ujímají Matt Cameron a zpěvačka Taylor Momsen (Pretty Reckless). Hlasitá kytara v duchu Foo Fighters a Pearl Jam, trhané kytarové sólo i naléhavý refrén z ní dělají nejsilnější moment desky.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Neúnavný grind či psychopatické ječení byste v poslechu 3rd Secret hledali těžko. Pánové Kim, Matt a Krist už mají něco za sebou, komponují skladby, v nichž si naplno užívají muzicírování. A toho je na druhé řadovce požehnaně. Thayilovy špinavé riffy, které kombinují odkaz Black Sabbath a punk rocku 80. let, technika zpětné vazby, stejně tak jako zkreslené zvuky, arpeggiované figury a disonantní tóny, rozmarně tahající za uši, jsou cítit v každé skladbě, byť by mohly být ještě dominantnější a 3rd Secret by si mohli svůj odkaz vytunit ještě víc.     

2nd 3rd Secret - obal alba

The 2nd 3rd Secret

3rd Secret, 00:40:19

grunge/indie rock

60 %

Tagy 3rd Secret Soundgarden Nirvana grunge

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY