Přejít k hlavnímu obsahu
Foto: Live Nation
Foto: Live Nation
Martin Hošna -

Akustická poloha Pretty Reckless sluší

Když se rozhodne rocková kapela vydat akustickou nahrávku, vždycky jde tak trochu s kůží na trh. Pretty Reckless jsou komerčně na vzestupu. Na novince Other Worlds servírují jednak nečekaně nově přearanžované skladby z předchozí desky Death By Rock and Roll, ale také další předělávky, které získaly novou duši.

Poznávacím znamením Pretty Reckless je zpěvačka Taylor Momsen, kdysi star hollywoodských komedií a seriálů, která se plně oddala hard rocku. A ten jí jde čím dál lépe. Její vokál má líbezné kouřové zabarvení, zní rádoby unaveně, přesto ale umí vyrazit dech nečekanou silou pokaždé, kdy to nejméně očekáváme.

Remix Got So High z jejich posledního alba Death By Rock and Roll jemně pulsuje v předepsaném rytmu, emotivně se vine nad syntezátory a nechává působit kouzlo nečekaného okamžiku. Do strun se kapela drsně opře v coveru Loud Love od Soundgarden, legendy grunge, se kterou Pretty Reckless odjeli turné a byli zároveň i posledními, kdo stál na pódiu se zesnulým zpěvákem Chrisem Cornellem.

Svůj hold podávají Pretty Reckless s úctou a respektem, kytarové riffy a melodické linky věrně kopírují – až na hlas, který ale Momsen upravuje po svém a netroufá si s Cornellem zbytečně soupeřit. Další poctou je hned následující píseň The Keeper ze sólové Cornellovy tvorby, kde Taylor doprovází multiinstrumentalista Alain Johannes a dohromady vytváří další bolestnou ódu na zpěvákův odkaz.

V coveru Halfway There od Soundgarden se doprovodu zhostí i Matt Cameron (mimo jiné Pearl Jam), autor písně, který bicí vymění za kytaru. Překvapením je i účast kmenového Bowieho pianisty Mika Garsona v předělávce The Thin White Duke's Quicksand.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Přechod z rockového aranžmá do akustického není vždycky jednoduchý. Pretty Reckless ukázali ve vlastních předělávkách Only Love Can Save Me Now či 25, že jsou šikovnými skladateli, kteří svůj výraz a groove neztratí v žádné poloze. Jedinečné variace na Soundgarden naopak působí více než příjemná oddychovka, mají hymnický potenciál i emocionální hloubku. Přepracované verze skladeb zpřítomňují odkaz grunge, který Taylor Momsen posouvá do jiného světa, jak zní ostatně i název alba.

Pretty Reckless – Other Worlds

Pretty Reckless – Other Worlds

Goin' Down, 42:23       

Akustický rock

70 %

Tagy Pretty Reckless Soundgarden Taylor Momsen Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY