Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 12.06.2016 - 12:01

Volume/expression pedály Dunlop DVP4 X Mini a Korg XVP-20

Dva přední světoví výrobci hudební techniky, koncern Jim Dunlop a japonský Korg, letos představili nové modely volume/expression pedálů. Dunlop DVP4 X Mini je menším bratrem pedálu DVP3 X s identickými funkcemi, zatímco Korg XVP-20 je inovovanou verzí populárního modelu XVP-10 z roku 1994.

Dunlop DVP4 X Mini je svými minimálními rozměry ideální volbou do menších pedalboardů - masivní a odolné šasi je vyrobeno z lehkého hliníkového odlitku a na pedálu je nalepena pryž s protiskluzovou úpravou. Mini je pasivní zařízení, takže zde odpadá nutnost napájení. Tuhost chodu pedálu je plynule nastavitelná.

V režimu volume (zapojen vstup a výstup) výrobce doporučuje zařadit pedál na začátek kytarového efektového řetězce a tomuto umístění odpovídá i vyšší impedance potenciometru o hodnotě 250 kOhm. Mezi vstupním a výstupním konektorem je umístěna jacková stereo zdířka Aux, kterou je možno použít jako výstup na ladičku nebo funkci expression.

Mezi oběma režimy lze přepínat pomocí malého spínače uvnitř šasi, kde najdeme i reverzní tlačítko, jenž obrací průběh dráhy nášlapného pedálu (pata>špička - maximum, nebo pata>špička - minimum) a také potenciometr (50 kOhm) nastavující při aktivovaném modu expression hranici minimální hodnoty.

Čelní strana černě pískovaného hliníkového šasi Korgu XVP-20 nabízí hned dvojici vstupů a výstupů, takže jedním pedálem můžeme ovlivňovat hlasitost dvou zařízení současně nebo jej můžeme využít pro tzv. true stereo zapojení, což ocení hlavně klávesisti. Hodnota vstupní impedance pedálu je min 50 kOhm.

Spodní hranice hlasitosti, kdy je nášlapný pedál v patové pozici, je potenciometrem plynule nastavitelná v rozmezí 0 až 50 procent plného průchozího signálu. Pro funkci expression je zde stejně jako u Dunlopu jeden stereofonní výstup (jackový stereo kabel je součástí balení) a chod pedálu lze jednoduše nastavit pomocí křížového šroubováku. Rozměry Korgu XVP-20 jsou 90 x 268 x 62 mm a hmotnost 1.3 kg.

Volume/expression pedály Dunlop DVP4 X Mini a Korg XVP-20 jsou vyrobeny z kvalitních komponent a díky masivní kovové konstrukci odolají i méně šetrnému zacházení v náročných pódiových podmínkách. Kytarový Dunlop by se měl na českém trhu objevit už během několika málo dní za cenu necelých 4 000 Kč a nízkoimpedanční Korg by jej měl pravděpodobně v průběhu července následovat s cenovkou cca 4 450 Kč.

Tagy Dunlop

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY