Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v březnu 2023 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách věnujeme rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Schecter John Brown Tao 6/7/8 – šesti, sedmi a osmistrunné kytary včetně levorukých provedení zahrnuje nová signovaná edice navržená podle preferencí britského prog-metalového kytaristy kapely Monuments. Společným rysem je jasanové tělo s javorovým plamínkovým topem, krk s profilem Thin-U lepený z wenge a padauku, ebenový hmatník osazený 24 jumbo pražci z nerezové oceli, luminiscenčními značkami a ořechem Graph Tech Black Tusq XL, hardtail kobylka a uzamykatelné strojky Hipshot. Zvuk přenáší firemní humbuckery Chaosbreaker a Colossus. Tao 6 má klasickou menzuru 25.5 palců, zatímco verze 7 a 8 dostaly delší rozpětí 27 palců. Barva: Satin Trans Purple, ceny: Tao 6 cca 1600 dolarů, Tao 7 cca 1650 dolarů, Tao 8 cca 1700 dolarů, levoruké varianty jsou dostupné s příplatkem 50 dolarů.

Gibson Keb’ Mo’ “3.0” 12-Fret J-45 – v pořadí už třetí akustická signatura nashvillské značky vyrobená pro bluesového veterána. Na rozdíl od klasické verze J-45 má tento model spoj krku a těla v místě dvanáctého pražce, což by mělo přispívat k plnějšímu tónu s příjemnými výškami. Korpus tvoří mahagon a top z tepelně upraveného smrku sitka, krk se speciálním profilem nese palisandrový hmatník osazený 19 pražci, značkami z pravé perleti a kostěným ořechem širokým 45.8 mm. Nástroj s menzurou 25 palců disponuje elektronikou L.R. Baggs VTC a stylovými strojky Grover s otevřenou mechanikou. Barva: Vintage Sunburst, cena včetně pevného pouzdra: cca 4300 dolarů.

Ibanez KIKOSP3 – další verze signovaného superstratu navrženého podle specifikací kytaristy kapely Megadeth Kika Loureira, tentokrát v cenově vstřícnější variantě. Korpus se zúženým profilem je vyroben z topolu a javorového žíhaného topu, javorový krk nese hmatník z jatoby osazený 24 pražci medium jumbo, nechybí uzamykatelné vibrato typu Floyd Rose v odstínu Cosmo Black a zvuk přenáší dva humbuckery Infinity R a střední single coil Infinity RS. Kromě společné hlasitosti, clony a pětipolohového switche je v potenciometru Volume zabudován push/pull spínač rozepínajících cívky samostatně aktivovaných humbuckerů (pol. 1 a 5). Barva: Transparent Emerald Burst, cena: cca 480 eur.

Efekty

Korg Nu:Tekt HD-S Harmonic Distortion – zkreslovač prodávaný ve formě stavebnicového kitu je postaven na firemní patentované technologii Nutube vybavené speciální lampou Nutube.6P1. Základní ovládání modelu vybaveného trojicí clippingových okruhů s rozdílnou charakteristikou sestává z potenciometrů gainu, hlasitosti, tónové clony a noise gatu. Kromě toho jsou pod odnímatelnou krytkou na hlavním panelu umístěny tři malé trimry sloužící k nastavení mixu zmíněných obvodů a tím pádem i výsledného zvuku tohoto pedálu s proudovým odběrem 45 mA. Rozměry: 122×96×55 mm, hmotnost: 340 g, cena: cca 270 eur.

Korg Nu:Tekt TR-S  Power Tube Reactor – efekt se stejnou stavebnicovou koncepcí jako Harmonic Distortion byl navržen tvůrcem slavného Uni-Vibu Fumio Miedaou a tentokrát nabízí cestu, jak do signálového řetězce dodat hřejivost a kompresi elektronkového koncového stupně. Potenciometry s funkcemi Tube Gain, Volume, Mix – poměr mezi originálním a efektovaným signálem a Power Sag – chování virtuálního power ampu, opět doplňují tři skryté trimry pro editaci parametrů Tone, Sustain a Threshold. Velikost, váha, napájení pomocí adapteru či 9V baterie i cenovka dané verze jsou identické jako u Harmonic Distortionu.

Dunlop Authentic Hendrix '68 Shrine – série efektů inspirovaných Hendrixovými originálními pedály a opatřených stylovou psychedelickou grafikou převzatou z koncertního plakátu Shrine Auditorium výtvarníka Johna Van Hamservelda z roku 1968. Edice krabiček v miniaturních šasi typu MXR sestává z modelů JHMS1 Fuzz Face, fuzz/oktaveru JHMS2 Octavio, modulace JHMS3 Uni-Vibe a fuzzu JHMS4 Band Of Gypsys. Oficiální cena jednotlivých kousků, napájených standardním 9V adapterem, se pohybuje shodně těsně pod hranicí 150 dolarů.

Strymon Cloudburst – ambientní reverb poskytující širokou paletu dozvuků ve špičkové kvalitě. Páčkový switch Ensemble je navázaný na stejnojmenný engin automaticky analyzující téměř 50 frekvenčních pásem a přidávající do výsledného zvuku vyšší harmonické složky. Ovladač Decay mění více parametrů současně, kromě tradičních funkcí Mix a Tone nechybí Pre-Delay a modulační sekce s potenciometrem Mod. Konektivita umožňuje zapojení mono, stereo, true stereo, MIDI komunikaci, instalován je USB-C port, výstup pro exp. pedál, volit lze mezi true bypass a bufferovaným režimem. Cena: cca 320 eur.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Silktone Micronaut – malý zesilovač, který může zastat i funkce preampu, overdrivu nebo DI boxu. Aparát o rozměrech cca 23 x 20 x 15 cm a hmotnosti 3 kg je osazen jednou předzesilovací lampou 12AX7, které sekunduje koncová elektronka EL84 poskytující výkon 4 watty při impedanci 8 ohmů. Minimalistické ovládání sestává z potenciometru gainu a tónové clony ve formě tzv. tilt EQ, hlavního spínače a dvoupolohového voicingového switche, jenž má vliv i na výsledné zkreslení tónu. Izolovaný linkový výstup se speciálním vinutím na zakázkovém výstupním transformátoru umožňuje zapojit kompletní signálovou cestu zesilovače např. do mixpultu, DAW, pedalboardu, dalšího aparátu atd. Oficiální cena: 999 dolarů; verze 240 V: 1068 dolarů; varianta s ořechovým skeletem: 1199 dolarů.

Orange Rockerverb 50 MK III Neo – celolampové kombo sdílí s předchozím modelem z roku 2015 dvoukanálovou koncepci, koncovou Class A/B jednotku s přepínatelným výkonem 25/50 W, konektivitu i obvody osazené elektronkami 4 x ECC83/12AX7, 2 x ECC81/12AT7 a 2 x EL34. Výrobce se u novinky soustředil především na snížení váhy aparátu, čehož dosáhl použitím prvotřídní baltské překližky o síle 15 mm a dvojicí reproduktorů Celestion Creamback G12 NEO (60 W, 8 Ohm) s lehkými neodymovými magnety. Výsledkem je o 18 % (cca 7 kg) nižší váha oproti klasické variantě komba. V Anglii vyráběná repra, která nahradila původní Celestiony Vintage mají v oblasti vyšších středů obdobný charakter jako V30, ale finální tón je lehce temnější a plnější. Rozměry: 66.5 × 53.5 × 30.5 cm, hmotnost: 31 kg, cena: cca 3000 eur.

Magnatone Super Fifty-Nine M-80 2x12 – špičkové, ručně kompletované butikové kombo od legendárního amerického výrobce je osazeno čtyřmi preampovými elektronkami 12AX7 a koncová jednotka Class AB (push-pull) o výkonu 45 W využívá dvojici pentod JJ EL34, což naznačuje, že aparát produkuje zvuk s britským charakterem. Dvojice vstupů s odlišnou citlivostí je napojena na ovladače gainu Hi/Lo s posuvným přepínačem, čtyřpásmové korekce a celkovou hlasitost Master. Oproti předchozím verzím využívá kombo dva reproduktory WGS ET90 Custom 12“ s keramickými magnety. Cena: cca 3800 dolarů.

Doplňky, software atd.

Mojotone Bill Kelliher Hellbender – snímačový set tvořený dvojicí pasivních humbuckerů navržených pro kytaristu kapely Mastodon. Ručně vinuté snímače nabízejí silný výstup, flexibilní tón pokrývající širokou škálu zvuků od čistých rejstříků až po brutálně znějící high-gain a dva různé průměry drátů pro dosažení vyšší dynamiky. Kobylkový HB – magnety Alnico 5 + keramika, odpor 19 kOhm, základní EQ specifikace: basy 7.5, středy 8, výšky 4.5. Krkový HB – magnety Alnico 2 + keramika, odpor 11 kOhm, základní EQ specifikace: basy 6, středy 6.5, výšky 5.5. Oba snímače mají čtyřžílovou kabeláž. Provedení: Aged Nickel nebo Double Black Uncovered, cena za set: cca 300 eur. V případě kobylkového HB jsou k dispozici verze se standardními i rozšířenými (F-spaced) roztečemi pólových nástavců.

Altar Stands – pokud chcete doma, ve zkušebně nebo na malém pódiu ušetřit drahocenný prostor, který zabírá stojan s vaší kytarou či basou, je tady řešení v podobě stojanu Altar, navrženého španělským designerem Davidem Galvañem. Model využívá váhu komba nebo kabinetu, pod který se zasunou stojanové nohy ve tvaru V a nástroj tak může s pomocí klasického úchytu (U-profil) viset nad aparátem. Výška je samozřejmě nastavitelná, nechybí opěrka korpusu a výrobce bude dodávat i příslušenství zahrnující např. hranatou misku pro trsátka apod. nebo podložku pod efekty, pady atd. Finální cena samotného stojanu by se měla pohybovat okolo 50 eur. Konstrukci a funčnost připravované novinky demonstruje video na Kickstarteru (viz odkaz v názvu edice).

Audio Singularity Neurontube Debut – bezplatný plugin od brazilské softwarové firmy obsahuje modeling zesilovače Soldano SLO-100 a komba Laney TF300, včetně emulace kabinetů Marshall 4x12 1960 Lead A Vintage 30, Modern American 4x12 Vintage 30 a reproduktoru 1x12 HH. Plugin, jehož ovládání i vizuální stránka se velmi podobá konkurenčním kytarovým softwarům z produkce Neural DSP, disponuje i efektovou sekcí s kompresorem, fuzz/distortionem, chorusem, delayem, reverbem a využít lze také několik typů virtuálních mikrofonů, ladičku, noise gate apod. Formáty: VST/ AU/standalone, cena: zdarma.

Tagy gear alert Schecter Gibson Ibanez korg Dunlop Strymon Silktone Orange Magnatone Mojotone Altar Audio Singularity

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY