Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek -

Vivider od Salvation Mods: inspirující muzikální hračka

Tondu Salvu teď už asi znáte, protože víte, že s Kirkem Hammettem dal dohromady výborný zkreslovač Ghoul Screamer. Možná taky víte, co to jsou mody do Randallu, protože jste je třeba viděli u Wohnoutů a možná znáte Tone Wheel, které používá Radim Hladík. Tony toho ale umí mnohem více, třeba Vivider, veselou variaci na oktavery podle MuTronu.

Když jsem se minulý rok vrátil po pauze ke kytaře, chtěl jsem jít dál v tom, že svůj zvuk mám založený hlavně na nezkresleném lampovém zvuku. Hodně jsem ubral na zkreslení a hledal jak najít zajímavý čistý zvuk. Začal jsem více hrát prsty, pořídil si tremolo efekt (recenze tady), vyzkoušel několik chorusů (nejdéle vydržel BBE Mind Bender), delayů (vyhrál Strymon El Capistan). Ale pak, pak jsem přes kamaráda z kapely Oni Tomáše Martíška našel Tondu Salvu a uvědomil si, že jsme skoro sousedé.

I když Salvation Mods primárně nabízejí jiný produkt, Vivider mne zaujal. Nebudu tu psát regulérní recenzi, ty si najděte na www produktu (hrají mj. Maťo Mišík a Olda Krejčoves). Vivider je v několika verzích, volil jsem tu “kompletní”, tedy parametry Mix, Tone, Ringer (de facto nakreslení) a přepínač Stab (velmi jemná věc, uklidní to “čtení efektu). Nemám moc zkušeností s octavery a podobnými efekty, ale níže, co jsem si našel.

Zaprvé je to velmi muzikální, hravý efekt - a to mě prostě inspiruje. Efekt poměrně obtížně vyhodnocuje vícetóny, ale to nevadí, přímo svadí k vymýšlení funky basových/moogových linek. Na videu jsem to spojil se silnějším zkreslením (Mad Professor Mighty Red Distortion) a je z toho parádní lead, kterej se v kapele prosadí.


Efekt ale nabízí i jemnější nastavení, líbí se mi i Mix na cca 25 %, kdy to pěkně dodá barvu třeba čistému zvuku. Principy efektu by pochopitelně lépe popsal výrobce, ale hráčský efekt je ten, že je třeba hrát opravdu čitelně (bacha na harmonické) tak, aby efekt nezačal skákat jako Cher (ale i to se dá využít). Mně nejlíp šlape s Godin Lgx SA, což přičítám tomu, že je to krk dělaný na čtení synťáku. Ale při troše opatrnosti seděl i k Fenderu Strat (ale ten můj má hodně harmonických a tón rychle zpívá, což v tomto případě není ono).

Pro přiblížení efektu jsem nahrál ještě jednoduchý riff. Je tam tak tři čtvrti Mixu a trochu Ringer (nakreslení). Případné další dotazy na zkušenosti rád zodpovím, ale můžete se ptát přímo u výrobce. Nebo mě chyťte někde na koncertě a mrknem na to. Pokud chcete trochu vyčnívat, mít možnost zajímavých aranží, rozhodně byste tenhle efekt neměli minout. Za sebe dodávám, že se těším na další Tonyho efekty.

Tak ladnou plavbu hmatníkem.

Tagy Salvation Mods

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY