Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Vintage fuzz EHX Ripped Speaker

Electro-Harmonix uvedl na trh další typ fuzzu, jehož název Ripped Speaker nepřímo odkazuje na syrový kytarový sound šedesátých let, dosahovaný některými kytaristy naplno vytaveným lampovým zesilovačem zapojeným do boxu s reproduktory, jejichž membrány byly naříznuty žiletkou. Tato poměrně invazivní a hlavně nevratná metoda, používaná v minulosti např. kytaristou kapely The Kinks Davem Davisem (viz. skladba You Really Got Me), naštěstí s použitím nového zkreslovače odpadá, takže věční hledači toho správného „old school“ zvuku alespoň ušetří za nákup nových reproduktorů.

Fuzz, disponující neurvalým a agresivním tónem, je samozřejmě osazen analogovým obvodem, ovládaným potenciometry Volume, Tone, RIP a Fuzz, jenž nastavuje citlivost vstupní sekce. Tónová clona je tentokrát aktivní a funguje jako tzv. tilt-shift ekvalizer s neutrálním charakterem v centrální poloze knoflíku. Otáčením vpravo jsou zvýrazňovány výšky a zároveň ubírána spodní pásma, v opačném směru dostaneme naopak basovější zvuk s menší porcí vysokých frekvencí.

Velmi důležitou funkci zastává ovladač RIP (bias) ovlivňující chování a vlastnosti výsledného soundu. Obdobně jako v případě clony je střední pozice potenciometru kalibrována pro tlustý frekvenčně vyrovnaný tón s hladším průběhem, zatímco otáčením ve směru hodinových ručiček získává signál díky posílení gatu drsnější témbr s typickým prskáním. Tento efekt byl dříve dosahován téměř vybitou baterií.

Při rotaci v opačném směru produkuje pedál jemnější fuzz s decentnějším gatem a kratším sustainem. Okruh navázaný na RIP je v principu založen na změně clippingu, má vliv na komprimaci tónu a v základu ořezává horní a spodní část frekvenčního spektra. Footswitch je zapojen v režimu true bypass, takže krabička ve vypnutém stavu nedegraduje původní zvuk.

Analogový vintage fuzz Electro-Harmonix Ripped Speaker o rozměrech cca 11.5 x 7 x 5.5 cm je možno napájet 9V baterií nebo adapterem, proudový odběr činí přibližně 10 mA. Oficiální cena flexibilního zkreslovače se na českém trhu pohybuje těsně pod hranicí 2800 Kč včetně baterie.

Tagy Electro Harmonix EHX Ripped Speaker

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY