Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Video test 15 mikrofonů pro náběr akustické kytary

Ve studiu se při nahrávání partů akustické kytary v podstatě neobejdeme bez slušného mikrofonu, a to ani v případech, kdy je nástroj osazen elektronikou, která je sice skvělým pomocníkem na pódiu, ale až na absolutní výjimky nedosahuje projev snímačů plastického a ambientního charakteru dosahovaného snímáním kytary klasickým mikrofonem.

Trochu světla do této problematiky přináší test kytaristy a youtubera Josého de Castra, který na záznamu srovnal možnosti dynamických, kondenzátorových, ribbonových či elektronkových mikrofonů. Použita byla vintage akustika Martin D180 z roku 1969 a špičkový rackový předzesilovač Neve 1073 DPA. Test zahrnuje celkem 15 typů mikrofonů, z nichž jeden je zaznamenán na dvou vzorcích.

Ve srovnávacím pelotonu se objevují následující modely: Manley Reference Cardioid, Neumann KM184, Schoeps Colette CMC 6U s kapslí MK4, AKG 414B XLS, Shure SM57 UNIDYNE 3, Shure SM57, Royer labs R-121 (přední a zadní náběr), Sennheiser MD421-2 (vintage), Sennheiser-Telefunken MD21 (vintage), Sennheiser MD41-2, Oktava MK 219, AKG D112, AKG D12 VR,  Beyerdynamic M500N (vintage) a Michael Joly MJE-384. I přes komprimovaný MP3 formát doporučuji poslouchat na slušných sluchátkách nebo kvalitním audio systému.

Tagy Neumann AKG Sennheiser Shure Beyerdynamic Manley

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY