Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v prosinci 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Charvel Frank Bello Signature Pro-Mod So-Cal Bass PJ IV – stylová „čtyřka“ postavená podle specifikací basisty kapely Anthrax kombinuje prvky Fenderů Precision a Jazz Bass. K topolovému korpusu je přišroubován javorový krk, hmatník z identického dřeva nabízí 20 pražců, černé blokové značky a ořech ze směsi Graph Tech TUSQ XL (38 mm). Moderní charakter zvuku poskytují dva aktivní snímače EMG Frank Bello tvořené půleným split modelem umístěným ve středu těla a kobylkovou verzí J, ovládané samostatnými hlasitostmi. Barva: Gloss Black plus zrcadlový pickguard. Cena: cca 1300 dolarů.

Music Man Mike Herrera StingRay 2022 – úzce limitovaná edice basisty a frontmana punk rockové party MxPX se na trh dostane v počtu pouhých 10 kusů. Sběratelská edice se od předchozího Herrerova modelu v odstínu Seafoam Green odlišuje především saténově černým lakem Flat Black a k nástroji je dodáváno luxusní pouzdro značky Mono. Tradiční konstrukci kombinující jasanové tělo a javorový krk i hmatník s 21 vysokými pražci doplňuje kobylkový humbucker Music Man osazený Alnico magnety a přímočaře řešená elektronika s odpojenými ovladači. Pasivní signál tak míří přímo na výstup a není ovlivňován žádnými součástkami. Cena cca 2700 dolarů.

Darkglass M 200 a Alpha·Omega 200 – na evropský trh se dostávají dva nejmenší zástupci basových zesilovačů z produkce finského výrobce. Model Microtubes 200 se zkreslovacím enginem B3K diponuje ovladači Drive, Blend, Master/Mute a aktivním čtyřpásmovým EQ. U verze Alpha·Omega 200 s třípásmovou ekvalizací byl potenciometr vyšších středů nahrazen ovladačem Mod pro plynulý mix duálního zkreslovacího obvodu s režimy Alpha a Omega. Výkon: 200 W; konektivita: Speakon, sluchátka, Aux In, XLR DI výstup; rozměry: 150 x 52 x 157 mm; hmotnost: cca 1 kg; cena: shodně cca 500 dolarů.

Tech 21 Geddy Lee YYZ Shape-shifter SansAmp – další analogový pedál navržený pro frontmana kapely Rush představuje vylepšenou verzi předchozího modelu YYZ a zároveň navazuje na vyprodanou limitovanou sérii Geddy Lee MP40 Signature SansAmp. Ponechán byl obvod s ovladači Drive, Master, Mix (Deep/Drive), aktivní třípásmové korekce i tlačítko Tight, které nyní zaujímá na hlavním panelu jiné místo. Hlavní změnou oproti klasickému YYZ je integrace funkce Shape-shifter (+6 dB) a kromě bypass switche přibyl druhý footswitch aktivující boost se zdvihem +12 dB v oblasti vyšších středů pro výraznější projev zkresleného zvuku. SansAmp funguje jako pedál, preamp i emulátor, a to s použitím jednoho jackového výstupu. Cena: cca 250 dolarů.

Music Nomad Grip One – flexibilní pomůcka, sloužící jako klička pro ladicí strojky baskytary, kytary, banja, ukulele nebo mandolíny. Pevnou součástí jsou malé kleště z uhlíkové oceli pro stříhání či zkracování strun a nechybí ani systém pro vytahování kotvících kolíčků u akustických nástrojů. Díky precizní konstrukci ložisek a pogumované hlavici s úzkým profilem je navíjení strun tiché a rychlé. Cena: cca 17 dolarů.

Klávesy

Korg Minilogue Bass – limitovaná edice polyfonního analogového syntezátoru kladoucího důraz na basové rejstříky. Do plně analogové signálové cesty je možno přidat dvě VCO jednotky (2 nebo 4pólový VCF), VCA, LFO a dva obálkové generátory. Waveshaping je převzat z klasické verze Minilogue, nechybí synchronizace OSC a ring modulátoru, křížová modulace, delay, OLED osciloskop, 37 slim kláves, 100 továrních + 100 uživatelských programů, osm režimů (Poly, Duo, Unison, Mono, Chord, Delay, Arp, Side Chain), polyfonní 16krokový sekvencer a další funkce. Konektivita: 1x vstup, 1x výstup, sluchátka, MIDI DIN In/Out, sync In/Out, USB-B. Cena včetně adapteru DC 9V cca 790 eur.

Donner DDP-200 – digitální piano, jehož základem je 88notová klaviatura Dynamic Grand Hammer s přesnějším systémem detekce kláves pomocí dvou senzorů pro zvýšení realističnosti hry. Na výběr je několik zvukových programů (Stage, AMB, Grand Piano, Organ, Strings atd.), pět typů reverbu, metronomy či demo songy. Nechybí ozvučný závěsný systém 2x15 W poskytující 3D zvuk, USB port, 2x sluchátková zdířka, malý LCD displej, Bluetooth MIDI, trojice pedálů a magnetický notový stojan. Cena: cca 1000 dolarů.

Arturia MiniFreak – polyfonní šestihlasý syntezátor s modulační jednotkou, analogovou filtrací a 22 oscilačními mody (Wavetable, Karplus Strong, Superwave, Noise apod.) obsluhovanými dvojicí digitálních enginů, které lze v paralelním či sériovém režimu přiřadit ke každému hlasu, a to společně s ADSR, LFO atd. Připraven je 64krokový sekvencer, arpeggiator, banka pro 256 továrních a stejný počet uživateslkých presetů, klaviatura s 37 slim klávesami (velocity), 10 typů efektů (3 sloty) a OLED displej. Konektivita: 1x vstup, 2x výstup, sluchátka, MIDI DIN In/Out/Thru, clock In/Out, reset Out, sustain pedál, USB-B. Cena včetně VST verze, adapteru PSU - 12V 1A a USB kabelu: cca 600 eur

Bicí

Ludwig 5“x14“ a 6.5“x14“ Pee .Wee Anderson .Paak – dvojice signovaných bubínků postavených podle specifikací amerického bubeníka, rappera a producenta. Každý snare s výrazným netradičním designem Vanderson Paisley je limitován počtem 250 kusů. Stěny jsou vyrobeny ze sedmi vrstev severoamerického javoru, lité ráfky doplňují subtilní duální mušle s trubkovitou spojnicí a tradiční Ludwig mechanika. Kovové komponenty jsou potaženy mosazí. Ceny: 5“x14“ (LS401TDPWB) cca 800 dolarů, 6.5“x14“ (LS403TDPWB) cca 850 dolarů. Bubínky obuté blánami Evans jsou dodávány výhradně prostřednictvím obchodu Ludwig Reverb Shop.

Premier Centenary Editions – britská značka slaví sto let od svého založení novými typy kitů a bubínků, mezi které se řadí i speciální verze Genista 100 SE, Artist Club 100 a snare Della-Porta 100 nazvaný podle zakladatele společnosti. Set Genista 100 SE z výběrové severoamerické břízy je dostupný v konfiguraci BD 22“ x 18“, SD 14“ x 5.5“ nebo 14“ x 7“, 2x T 10“ x 7“ + 12“ x 8“ a 2x FT 14“ x 14“ + 16“ x 16“. Kompaktní „art deco“ sada Artist Club 100 v odstínu British Racing Green disponuje březovými bubny BD 20“ x 18“, SD 13“ x 5.5“, T 10“ x 6“ a FT 13“ x 11“.

Limitovaná edice snare Della-Porta 100, jenž bude v Anglii ručně vyrobena v identickém počtu kusů, má ořechové tělo (14“ x 5“) s výztužnými bukovými pásy, mechaniku typu 610 a struník Puresound. Ceny: 100 SE cca 2200 eur, AC 100 cca 700 eur, Della-Porta 100 cca 1700 eur včetně pevného pouzdra

Rohema Classic 55A – německá firma Rohema Percussion oHG uvedla na trh nový typ bubenických paliček, které svými rozměry zaujímají místo mezi tradičními modely 5A a 5B. Verze Classic 55A s průměrem 14.7 mm, délkou 405 mm a hmotnostní kategorií Medium Heavy jsou vyrobeny z mimořádně odolného amerického hickory, které tlumí vibrace. Ze stejného dřeva je i madlo kvalitně zpracovaného ladicího klíče Rohema Tuning Key s délkou 128 mm a průměrem 15 mm lakované rukojeti tvarově vycházející z paliček Rohema Classic 5B. Ceny: Classic 55A cca 9.5 eur, Tuning Key cca 7 eur.

DJ

Pioneer DDJ-FLX4 – dvoukanálový DJ MIDI kontroler s profesionálním ovládáním, který je díky uživatelsky přívětivému rozhraní a podpůrným funkcím ideální pro začínající DJe. Model splňuje požadavky dnešních DJů, hledajících podporu více zařízení a kompatibilitu s různými DJ aplikacemi, včetně přístupu ke streamovacím službám. Pokud jde o použití mikrofonu pro živé streamování nebo jen přidání vokálů do vašich setů, DDJ-FLX4 smíchá vokální složku s hudbou a společný signál nasměruje do výstupního USB-C portu, čímž odpadá nutnost použití samostatného mixpultu. Po připojení počítače (PC/Mac) lze zdarma využít DJ software Rekordbox nebo Serato DJ Lite. Cena: cca 8600 Kč.

JBL PRX900 – nová edice aktivních PA monitorů zahrnující trojici dvoupásmových boxů PRX908, PRX912, PRX915 a dva subwoofery PRX915XLF, PRX918XLF, u nichž palcové průměry inovovaných wooferů s feritovými magnety značí poslední dvojice číslic v názvu. Jednotlivé verze jsou osazeny koncovými Class-D jednotkami nabízejícími max. výkon 2000 W (peak), samozřejmostí je DSP procesor, interní mix, Bluetooth, barevný LCD displej, ovládání pomocí mobilní aplikace JBL Pro Connect, technologie dbx DriveRack, 12pásmový parametrický EQ, limiter, funkce Automatic Feedback Suppression, různé presety atd. Oficiální ceny startují na cca 850 dolarech za variantu PRX908 a končí částkou cca 1500 dolarů za subwoofer PRX918XLF.

Studio

Neumann TLM 103 25 Years Edition – limitovaná série kondenzátorového mikrofonu, jenž se na trh dostane v počtu 500 kusů. Základem je velkomembránová kapsle K 103 s kardioidním patternem, převzatá ze slavného modelu U87, oblast vyšších středů byla posílena o hodnotu +4 dB, což zajišťuje brilantní a čitelný projev. Mikrofon s frekvenčním rozpětím 20 Hz až 20 kHz boduje velmi nízkým šumem a díky nízkoimpedančnímu obvodu (50 Ohm) si skvěle rozumí s preampy zvukových karet. TLM 103 je napájen fantomem 48 V a dodáván společně s shockmountem, párem černých rukavic a hliníkovým kufříkem. Cena setu: cca 1450 eur.

MOTU M6 – šestikanálová USB karta osazená AD/DA převodníky pracujícími s rozlišením 24 bit / 192 kHz nabízí čveřici mikrofonních preampů (každý s 48 V napájením), stejný počet kombinovaných vstupů, dva linkové TRS vstupy, čtyři jackové výstupy a dvě zdířky pro sluchátka s nezávislými hlasitostmi. Kromě USB portu 2.0 jsou připraveny MIDI konektory In/Out, potenciometr Input/Playback s tlačítkem A/B, barevný LCD displej, funkce Loopback a samozřejmě ovladač monitoringu. V ceně cca 400 dolarů je zahrnut software MOTU Performer Lite, Ableton Live Lite, 6 GB smyček a samplů a také kabel USB-C – USB-A.

Black Rooster Audio TD-201 Vintage Tape Echo – plug-in emulující zvuk oblíbeného delaye Roland RE-201 Space Echo, posílený o moderní funkce. Celkem devět parametrů je vyhrazeno pro editaci hlasitosti, stereo pozice a hloubky přenosu každé hlavy, kromě sekcí delaye, echa a reverbu je integrován dvoupásmový EQ a využít lze ovladačů pro rychlost motoru, přidání dropoutů, šumu atd. Mody Tap a Sync slouží k synchronizaci s tempem tracku v DAW, podporovány jsou formáty AAX Native, VST a AU. Zaváděcí cena 29 dolarů bude následně navýšena na 99 dolarů, vyzkoušet je možno i čtrnáctidenní trial verzi.

Tagy gear alert Charvel Ernie Ball Music Man Darkglass Tech 21 Music Nomad korg Donner arturia Ludwig Drums Premier Rohema Pioneer JBL Neumann MOTU Black Rooster Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY