Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 16.09.2022 - 00:01

Universal Audio Ruby, Woodrow a Dream: další preampy ze série UAFX

K původním šesti efektům z edice UAFX firmy Universal Audio přibyla trojice modelů tvořená digitálními pedálovými předzesilovači Ruby '63, Woodrow '55 a Dream '65, emulujícími sound dnes už ikonických vintage aparátů, které před více než půlstoletím pomáhaly definovat zvuk moderní hudby. Vedle kvalitního, autenticky působícího UAD modelingu je hlavní devizou těchto preampů flexibilita podpořená mobilní aplikací umožňující detailní editaci řady funkcí a parametrů.

Co tedy vlastně od nových zástupců kolekce UAFX očekávat? Ve zkratce řečeno: Ruby '63 Top Boost přináší zvuk komb Vox AC30, verze Woodrow '55 nabídne možnosti tweedových aparátů Fender Deluxe 1955 5E3 a varianta Dream ’65 Reverb je postavena na zvuku komba Fender Deluxe z roku 1965. Universal Audio navíc do pedálů integroval také emulace odpovídajících efektů, reproduktorů a příbuzných kabinetů s využitím presetů převzatých z firemního OX Amp Top Boxu.

Obvody založené na duálním UAFX enginu jsou schopny výsledný zvuk okořenit nejen boostem, reverbem či vibratem (podle typu předlohy), ale disponují také režimy vycházejícími z dobových modifikací reálných zesilovačů. Pro případnou aktualizaci firmwaru složí port USB-C a díky dvojici vstupů i výstupů lze využít několik způsobů zapojení včetně čtyřkabelové metody v kombinaci se zesilovačem opatřeným efektovou smyčkou.

Když je tento mod aktivovaný a pedál je v režimu bypass, kytarový signál je přiváděn přímo na vstup zesilovače, zatímco při zapnutém UAFX preampu míří jeho výstup do returnu smyčky aparátu, což umožňuje obejít jeho předzesilovací sekci, nahrazenou v té chvíli pedálem. Dané řešení tak může výrazně navýšit počet využitelných kanálů. 

Zmíněný mod je nastavován v mobilní aplikaci UAFX Mobile App (iPhone, Android), která zvládá např. i změnu funkcí dvojice footswitchů, ukládání a vyvolávání předvoleb či stahování presetů vytvořených známými kytaristy (Cory Wong, Tim Pierce, Nels Cline atd.). Software komunikuje s preampy prostřednictvím Bluetooth.

Oficiální ceny programovatelných kytarových předzesilovačů Universal Audio UAFX se v českých obchodech pohybují pod hranicí 10000 Kč. Pedály o rozměrech 9.2 x 6.5 x 14.1 cm a hmotnosti cca 570 g, napájené standardním 9V/400 mA adapterem, si už v různých testech stačily vysloužit pozici jedněch z nejlepších emulátorů na současném trhu.

Tagy Universal Audio Universal Audio Ruby '63 Universal Audio Woodrow '55 Universal Audio Dream '65

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY