Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 16.07.2021 - 00:01

Trojice USB kontrolerů M-Audio Oxygen MKV

Společnost M-Audio vyrukovala rovnou se třemi verzemi USB kontrolerů Oxygen MKV, lišících se z velké části pouze počtem kláves a na to navazujícími rozměry. Pátá generace úspěšné řady, tvořená modely Oxygen MKV 25, 49 a 61, zdědila několik funkcí z vyšší třídy Pro, včetně integrovaného arpeggiátoru nebo inteligentního mapování pro snadné ovládání DAW, takže rozdíl mezi vlajkovými loděmi daného segmentu a sérií „MK“ je opět o něco méně znatelný.

Z předchozí čtvrté generace Oxygenu byla převzata klaviatura, disponující 25, 49 nebo 61 dospělými polovyváženými klávesami citlivými na rychlost. Všechny varianty nabízejí osm osvětlených velocity padů, osm rotačních enkodérů a několik tlačítek pro ovládání DAW. U 49 a 61 klávesových modelů získáte také devět přiřaditelných faderů a tlačítek, zatímco nejmenší zástupce si vzhledem ke kompaktnosti šasi musí vystačit s jedním tahovým potenciometrem.

Zmíněný automatický mapping usnadňuje mapování ovládacích prvků na vámi preferovaný software, čímž je eliminován zdlouhavý proces ručního přiřazování jednotlivých parametrů. Jeden z nejdůležitějších nových doplňků představuje arpeggiator s různými patterny a funkcemi gate time či swing factor. Praktickými pomocníky mohou být mody Smart Scale a Smart Chord – první z nich mutuje přehrávání not, které nejsou součástí zvolené stupnice, druhý režim vám umožní hrát kompletní akordy zmáčknutím pouze jedné klávesy.

Rozložení ovladačů na hlavním panelu je pro uživatele starších Oxygenů důvěrně známé, pohodlně přístupná jsou kolečka Pitch a Mod, stejně jako transpoziční oktávová tlačítka, tempo apod. Přední strana šasi je vyhrazena pro posuvný síťový spínač, zdířku sustain pedálu a USB port typu B, sloužícího zároveň k napájení.

Součástí dodávky je USB kabel a karta pro stažení softwaru, zahrnujícího dvě DAW aplikace Akai MPC Beats a Ableton Live Lite, virtuální nástroje Hybrid 3 (synth), AIR Music Mini Grand (ak. piano), pět balíčků MPC Expansion: F9 Instruments Beats Edition, MPC Beats Producer Kits, ADSR - LoFi Producer, Laniakea Trap Soul & LoFi Beats, MSX Audio a edukační soft Melodics a Skoove.

Rozměry, hmotnost a české ceny modelů M-Audio Oxygen MKV

Oxygen 25 MKV – rozměry 264 x 490 x 83 mm, hmotnost 2.46 kg, cena cca 2500 Kč
Oxygen 49 MKV – rozměry 264 x 800 x 84 mm, hmotnost 4.2 kg, cena 3800 Kč
Oxygen 61 MKV – rozměry 264 x 965 x 84 mm, hmotnost 4.8 kg, cena cca 4800 Kč

Tagy M-Audio M-Audio Oxygen 25 MKV M-Audio Oxygen 49 MKV M-Audio Oxygen 61 MKV
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY