Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 03.12.2016 - 00:01

Trojice butikových efektů Supro Boost, Fuzz a Drive

Po celolampových vintage aparátech newyorské butikové firmy Supro, jejíž kořeny sahají až do třicátých let minulého století, přichází na český trh i trojice efektů Supro s označením 1303 Boost, 1304 Fuzz a 1305 Drive. Obvody osazené špičkovými a mnohdy na zakázku vyrobenými komponenty a součástkami jsou dílem hlavního konstruktéra značky Thomase Elliotta, jenž společně s Brucem Zinkym stál i u zrodu většiny reissue sérií zesilovačů tohoto výrobce.

Společné pro všechny efekty této řady je lehké a odolné šasi z broušeného hliníku, jacky montované z přední strany, vstup pro externí expression pedál s interním nastavitelným trimrem, napájení 9 až 18V adapterem nebo 9V baterií uloženou netradičně, ale velmi prakticky, v plastové šachtě na levém boku krabičky a footswitch s tichým chodem zapojený v režimu true bypass.

Supro 1303 Boost Pedal je ideálním pomocníkem pro nakopnutí vstupu lampového aparátu. Efekt je vybaven potenciometrem Volume s možností ovládání této funkce expression pedálem a přepínač Bright/Dark využívá hig pass na low pass filtrů (3 dB/okt.). Boost využívá JFET tranzistorů a maximální zdvih hlasitosti činí +20dB.

Supro 1304 Fuzz Pedal kombinuje dynamiku starého modelu Fuzz Face s bohatým harmonickým zvukem Tone Benderu MK II a typickým sutainem Bigg Muffu od EHX. Obvod je osazen replikami původních germaniových tranzistorů vyráběných v Anglii a kvalitními silikonovými diodami. Ovládání sestává ze známých potenciometrů Volume, Gain, Bass, Treble a poslední z nich lze plynule ovládat expression pedálem.

Supro 1305 Drive Pedal emuluje sound lampových aparátů této značky a to modelů s koncovými zesilovači zapojenými ve třídě Class A. Ovládání sestává z gainu (nastavitelný také expression pedálem), hlasitosti, tónové clony a přepínače Transformer volícím mezi dvěma simulacemi režimu výkonového stupně - v modu Bold dostaneme pevný zvuk s masivní projekcí, zatímco při aktivaci modu Rich naroste komprese a zkreslení.

Efekty s rozměry 12 x 6.5 x 6.5 cm nezaberou příliš mnoho místa v pedalboardu a s odběrem cca 20 mA jsou i v případě napájení baterií schopny fungovat poměrně dlouhou dobu. Ceny na českém trhu se pohybují okolo 4 900 Kč za boost a fuzz a cca 5 200 zaplatíte za drive. Pokud se poohlížíte po kvalitních a technicky originálně řešených zkreslovacích krabičkách, tak modely Supro určitě vyzkoušejte.

Tagy Supro Supro Boost Fuzz a Drive
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY