Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 48/23: Gibson LP Lite, reverb Boss, PRS MT100 a StingRay Retro

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Zesilovač PRS MT15 má stowattového nástupce s označením MT100, Gibson představil sérii LP Modern Lite, Jackson ohlásil další přírůstek do signované edice Jeff Loomis, Ibanez připravil duální wah ve stylu klasiky WH-10, Korg láká na perkusivní pad MPS-10 a firma Supro se pochlubila dvojicí prémiových komb z kolekce Custom. Doporučit můžeme také nový fuzz od DOD, flexibilní reverb Boss RV-200 nebo speciální basovou řadu Music Man Retro '70s StingRay.

Metalová limitka Jackson Pro Jeff Loomis Kelly HT6 Ash

V pořadí už třetí signatura extravagantně působícího modelu Kelly, postaveného pro kytaristu kapely Arch Enemy, sice jde ve stopách svých předchůdců, ale najdeme zde několik rozdílů, z nichž ten nejpodstatnější představuje absence vibrata Floyd Rose, které bylo nahrazeno pevnou hardtail kobylkou Hipshot 6. Průchozí javorový krk doplňují lipová korpusová křídla, tělo je potaženo topem z jasanu a ebenový hmatník s proměnlivým radiusem nabízí 24 jumbo pražců. Opět byly zvoleny Loomisovy humbuckery Seymour Duncan JL Blackouts s aktivní elektronikou a uzamykatelné ladicí strojky. Cena nástroje vyráběného korejskou továrnou se pohybuje okolo 1550 dolarů.

Gibson Les Paul Modern Lite: štíhlejší model s rozumnou cenovkou

Kolekce LP Modern Lite ztělesňuje klasický styl Les Paul, ale s upraveným, tenčím korpusem z mahagonu (bez javorového topu), který má frézovanou zadní hranu pro pohodlnější usazení nástroje na těle hráče. Mahagonový krk dostal palisandrový hmatník a subtilnější profil SlimTaper, zvuk přenášejí dva humbuckery Gibson 490R / 498T vhodné pro většinu hudebních stylů, hardware sestává z hliníkového struníku stopbar, kobylky Nashville Tune-O-Matic a strojků Grover Mini Rotomatic. K dispozici jsou povrchové úpravy Gold Mist, Inverness Green, TV Wheat, Cardinal Red či Rose Gold kryté saténovým nitrocelulózovým lakem a poprvé u modelu řady Core Les Paul jsou hlavice stříkány identickým odstínem jako korpus. Cena: cca 1500 dolarů včetně měkkého skořepinového pouzdra.

Duální wah Ibanez TWP10 Twin Peaks

Nový wah pedál ve stylu klasického modelu WH-10 z 80. let přináší nadstandardní zvukové možnosti, a to díky obvodům s paralelně zapojenou dvojicí indukčních cívek, které jsou naladěny na rozdílných frekvencích, k jejichž vzájemnému plynulému mixu slouží ovladač Balance. Rozsah pracovních pásem lze volit posuvným přepínačem High/Low a potenciometr Level určuje výstupní hlasitost se zdvihem až +6 dB. Nechybí stavová dioda, pedálový footswitch je zapojen v režimu true bypass, proudový odběr se pohybuje okolo 15 mA. Funkčnost efektu demonstruje na přiloženém videu skvělý kytarista Jack Gardiner.

DOD Chthonic Fuzz: první pedál od znovuzrození značky

DigiTech/DOD přichází s prvním pedálem vyrobeným v nové éře obou společností, vracejících se na scénu díky akvizici korejským koncernem Cor-Tek, jenž dal vývojářům amerických značek tvůrčí svobodu, což se pozitivně odrazilo na koncepci fuzzu Chthonic. Efekt, původně stavěný na bázi vintage verze Fuzz Box od Coloursoundu, je sice primárně určen pro kytary se single coily (Strat, Tele, P-90, DeArmond, Gold-Foil apod.), ale bez problémů funguje i se slabšími PAF humbuckery. Zkreslení obstarávají dvě křemíkové diody 2N2222, flexibilitu dodává speciálně laděná tónová clona Lustre a další předností tohoto fuzzu je citlivá reakce na práci s kytarovým potenciometrem hlasitosti. Výsledkem je široká paleta zvuků od lehkého crunche po korpulentní tón s temnějším charakterem.

Reverb Boss RV-200 s algoritmem ArpVerb

Prozatím poslední přírůstek do pedálové série 200 disponuje celkem 12 typy reverbů včetně nového algoritmu ArpVerb, vytvářejícího zvuk ve stylu arpeggia se sugestivním posunem výšky tónu a nastavením ataku pomocí potenciometru Parameter. Kvalitu výsledného signálu zajišťuje 32bitová (float) platforma a AD/DA převodníky 32-bit/96 kHz. Banka pojme 127 presetů, jeden z footswitchů obsluhuje funkci Hold a obdobným způsobem lze ovládat i efektové parametry Warp, Twist či Fade. Samozřejmostí je USB, minijacky pro MIDI, true stereo provoz nebo konektor pro externí expression pedál či footswitch. Evropská cena se pohybuje pod hranicí 300 eur.

Komba Supro Delegate Custom a Ambassador Custom

Prémiová celolampová komba z produkce tradiční americké značky jsou ručně postavena ze špičkových komponent, jako jsou např. transformátory Mercury Magnetics, kondenzátory Mallory odpovídající vintage specifikacím, precizně párované elektronky EHX apod. Koncové jednotky jsou v případě verze Delegate (1x Celestion G12M Greenback) s výkonem 25 W osazeny dvojicí lamp 6V6, zatímco varianta Ambassador, osazená dvojicí reproduktorů Supro BD10, využívá dvě pentody 6L6 poskytující výkon 35/50 W (Class-A / Class-AB). Jednokanálové vlajkové firemní lodě poskytují po všech stránkách mimořádně kvalitní zvuk pohybující se v teritoriu zahrnujícím čisté rejstříky, decentní crunch i saturovanější overdrive s přirozenou kompresí.

PRS MT100: následovník hlavy Tremonti MT15

Po pěti letech od premiéry malého „lunch box“ zesilovače MT15 „Mark Tremonti“ přichází PRS s novým aparátem MT100 navrženým pro kytaristu kapely Alter Bridge. Už název tohoto modelu naznačuje, že koncová sekce osazená zakázkovým transformátorem poskytuje výkon 100 W, a u elektronek (4x 6L6) lze prostřednictvím terminálů nastavovat bias. Preamp nabízí tři zcela samostatně řešené kanály s nezávislým ovládáním, které pokrývají spektrum počínaje křišťálově čistými rejstříky ve stylu Fenderu Twin přes masivní crunch s komplexními středovými pásmy (zvuk aparátů Dumble) až po moderní nekompromisní high-gain. Zvukově všestranný zesilovač s osmi triodami 12AX7, z nichž jedna je vyčleněna pro efektovou smyčku, je dodáván společně s třícestným footswitchem.

Pololubová basa Guild Starfire II Black

Model Starfire Bass II, který původně debutoval v roce 1967, si v dané době rychle získal řadu příznivců včetně basistů z kapel Jefferson Airplane, The Byrds či Grateful Dead. Firma Guild se k originálu, tedy přesněji řečeno k jeho historicky druhé sérii s dvojicí snímačů, vrací s reedicí osazenou kultovními, často kopírovanými Alnico snímači BiSonic BS-1, poskytujícími hřejivý hladký tón s plnými basy a čitelnými výškami. U letošní varianty v černém laku je na výběr palisandrový nebo ebenový hmatník, vintage specifikacím odpovídá kratší menzura (30.75″), mahagonová konstrukce, krk s profilem Soft-U, klasická kobylka s ebenovými kameny i mechaniky Grover 142C. Přiložené video demonstruje předchozí javorovou verzi Starfire II Flamed Maple.

Edice Music Man Retro '70s StingRay

Baskytary Retro '70s StingRay jsou poctou kvalitnímu řemeslnému zpracování nástrojů Music Man ze 70. let a nabízejí množství prvků inspirovaných klasikou. Čtyři barevné varianty, které jsou u retro edice StingRay k dispozici – Black, White, Vintage Sunburst a Heritage Natural – kopírují design i feeling vlajkové lodi kalifornské značky a každá z nich je opatřena lesklým polyesterovým lakem a javorovým hmatníkem i krkem uchyceným trojicí vrutů procházejících kovovou destičkou s otvorem pro nastavení úhlu krku vůči tělu. Na starší čtyřstrunné modely odkazuje také masivní šroub výztuhy ve stylu „bullet“, kobylka Pre-EB s uchycením strun skrz korpus nebo dobový humbucker s dlouhými magnety Alnico V, vinutý originálním poly-nylonovým drátem. Instalován je ručně pájený preamp s dvoupásmovým EQ.

Pad Korg MPS-10: nová konkurence pro Roland SPD-SX Pro

Profesionální perkusivní pad MPS-10 z produkce Korgu je dalším krokem v neustálém vývoji bubenické hry a hudebního projevu. Model nabízí obrovskou škálu zvukových možností díky 10 padům ze speciální pryže, z nichž 4 fungují na bázi CC, všestrannému sampleru, špičkovému čtyřstopému looperu, 48hlasé polyfonii, triggeringu a kompatibilitě s footswitchem či expression pedálem. Připraveny jsou dvě stovky kitů, více než 2 tisíce zvuků, obsáhlá efektová sekce, 3 tisíce samplů, 2 USB porty, MIDI výstup, banka s kapacitou 32 GB atd. Cena Korgu MPS-10, jenž by se měl na trhu objevit v průběhu ledna, atakuje hranici 1100 eur.

Tagy Jackson Gibson Ibanez DOD boss Supro PRS Guild Ernie Ball Music Man korg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY