Přejít k hlavnímu obsahu
Krásnou vinylovou deskou rozhodně potěšíte mnohé muzikanty. Jenom si předtím zjistěte, jestli má dotyčná osoba gramofon. | Foto: Jamakassi
Krásnou vinylovou deskou rozhodně potěšíte mnohé muzikanty. Jenom si předtím zjistěte, jestli má dotyčná osoba gramofon. | Foto: Jamakassi
mbx -

TOP 5 tipů na dárky pro muzikanty

Vánoce se na nás hrnou z reproduktorů v nákupních centrech, dojímají, rozesmávají či deprimují v nekonečných reklamních spotech a jeden prostě neodolá selfie se svařákem v ruce před stromkem na náměstí. Máme je tady a máme tady i tradiční nákupní horečku. Pokud se ve vašem rodinném a přátelském okruhu vyskytuje bytost, která si říká muzikant či muzikantka, vězte, že je to tvor prapodivných chutí a zálib a svetrem se sobím motivem ho neohromíte. Pojďme se proto podívat na TOP 5 tipů na muzikantské dárky.

1. Hudební příslušenství

Pokud jste ve vatě, samozřejmě můžete dotyčnému koupit rovnou nějakou vintage kytaru či celou sadu elektrických bubnů (pro rodiče s masochistickými sklony doporučuji samozřejme akustickou sadu nebo rovnou housle). Hudební nástroj určitě potěší, ale doporučoval bych vám spíše koupit nějakou drobnost. Pro kytaristy můžete vybrat kabel, sadu signature trsátek, nové struny, zdobený kožený popruh nebo ladičku. Pokud máte trochu větší rozpočet, můžete se poohlédnout po nějakém zesilovači nebo „cool“ kytarovém pedálu. A co takhle pořídit pouzdro na nástroj s monogramem? To určitě udělá dojem!

Pro začínající hudebníky je vhodným dárkem metronom. Noty jsou také skvělým dárkem pro všechny hudebníky, a pokud chcete jít o krok dále, mohou být notové materiály specificky vybrané podle toho, pro koho je kupujete. Víte, že obdarovaný miluje rockové skladby 80. let? Konkrétní kapelu či interpreta? Určitě pro ně najdete transkripce s tabulaturami, ze kterých zvládne hrát i začátečník. Existuje také spousta experimentálních, zábavných a překvapivě levných doplňových nástrojů, jako je například kalkulačkový syntézator TEENAGE ENGINEERING PO-33 K.O.!  , perkusní pad či kalimba.

2. Knihy a biografie

Každý hudebník miluje příběhy a legendy, které obestírají jeho oblíbenou kapelu či celebritu. Existuje spousta skvělé literatury o hudbě a zajímavých životopisů a autobiografií umělců, ze kterých si můžete vybrat. Letos vyšly velmi zajímavé biografické knihy od Britney Spears, Boy George, Dolly Parton, Barbry Streisand, Bonnie Tyler či Chemical Brothers. Pro fanoušky kapely ABBA je zde nádherná fotokniha The Official ABBA Photobook a Terry Newman napsala analýzu pódiových kostýmů Taylor Swift s názvem Taylor Swift: And the Clothes She Wears. Zvláště pokud nemáte mnoho času, knihy mohou být skvělým dárkem na poslední chvíli.

3. Vstupenky na festivaly a koncerty

Jedním z nejvděčnějších nápadů na dárek pro hudebníky jsou vstupenky na festivaly a koncerty, zejména na žádaných VIP místech. Pokud si nejste jistí s typem strun nebo máte pocit, že knížka je příliš obyčejná, lístek na milovanou kapelu vám u stromečku zajistí nadšenou reakci. Místo toho, abyste se probírali seznamy dárků a pomůcek, podívejte se, zda ve vašem městě či okolí nevystupuje některý z oblíbených umělců obdarované osoby. Vstupenky na koncert jsou také skvělým dárkem pro páry, protože se zároveň jedná o okamžik, který můžete sdílet se svou drahou polovičkou.

4. Čas v nahrávacím studiu

Nahrávání v profesionálním hudebním studiu může být nákladné, takže tento dárek je nejenom praktický, ale ocení ho většina hudebníků, kteří tvoří vlastní hudbu a plánují ji časem vydat. Podpořte lokální hudební studia ve svém okolí a zjistěte si, jaké jsou jejich ceny. Tento dárek může být pro některé milovníky hudby také skvělým způsobem, jak si splnit svůj sen o zpívání ve studiu. Dejte své aspirující globální superstar zážitek v podobě práce s profesionály. Můžete i oslovit producenta, aby vám vystavil nějaký voucher na kompletní produkci singlu. Kdo ví, jestli tím nenastartujete slibnou hudební kariéru.

5. Výzdoba a dekorace

Hledáte jedinečné nápady na dárky, které skvěle vypadají? Zarámovaná fotografie či ikonický plakát oblíbené kapely mohou být úžasnými dárky. Sbírá dotyčný kytary? Pořiďte mu nástěnné držáky (ty se hodí skoro vždy) nebo stylový tvídový kufr, který po rozložení slouží jako stojan na kytary. Designové stojany na sbírku CD nebo vinylových desek také potěší.

Tagy TOP 5 vánoční dárky dárky pro muzikanty

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY