Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - So, 08.11.2014 - 09:25

Tommy Emmanuel: kytarová událost roku

Dva dny před Silvestrem máte možnost zažít opravdový hudební svátek – do pražského Kongresového centra v rámci 17. ročníku festivalu Kytara napříč žánry zavítá Tommy Emmanuel, který je ve své rodné Austrálii považován za jednoznačně nejrespektovanějšího a nejoblíbenějšího hudebníka a pozice popové hvězdy dosáhnul už dávno také po celém světě.

Kariára Tommyho Emmanuela trvá již 50 let. Je schopen zahrát jazz, rock a blues a známý hlavně svojí dokonalou technikou Finger-picking. Kromě toho je považovaný za nejrychlejšího trsátkového hráče planety. Na kytaře provádí nespočet zvukových efektů, protože má ozvučené celé tělo kytary). Dokáže hrát na kytaru jako na bicí soupravu dlouhá bubenická sóla, která jsou od zvuku a techniky opravdových bubnů k nerozeznání. I dobří bubeníci tvrdí, že je to jedno z nejlepších bubenických sól jaké se hrají.

Sám Eric Clapton o něm prohlásil, že je to asi největší kytarista v historii. Člen skupiny Beatles Paul Mc Cartney nabídl Tommy Emmanuelovi místo učitele na jeho rockové škole. Tommy nabídku odmítl, protože by neměl čas na vyučování, ale tuto nabídku považuje za jednu nejlepších v jeho životě. Skupina Beatles patří k jeho nejváženějším kapelám na rockové scéně.

Zřejmě nejdůležitější setkání v jeho životě bylo v 80. letech setkání s kytaristou Chetem Atkinsem. Ten se stal jeho rádcem a v roce 1997 společně natočili album The Day Finger Pickers Took Over The World. S albem získal Tommy 1. nominaci na cenu Grammy. V roce 1999 získal titul CGP (certified guitar player) za celoživotní přínos ve hře na kytaru. V roce 2000 vystoupil při závěrečném ceremoniálu OH v Sydney (2,75 miliard diváků). Následně byl Tommy jako jeden z mála instrumentalistů v dějinách s CD The Mystery nominován na cenu Grammy ještě podruhé a od čtenářů věhlasného časopisu Guitar Player Magazine se dočkal v roce 2008 a 2010 ocenění Nejlepší akustický kytarista planety.

Tommy Emmanuel má vyprodané koncerty po celém světě a v mnoha státech má svoje fan kluby, které mají statisíce fanoušků. Ročně absolvuje přes 300 koncertů. Jeho instrumentální skladby se stávají hity stejně jako písničky velkých popových hvězd. Bude mu letošního 29. prosince také Praha bude ležet u nohou? Soudíme, že ano...

Tagy koncert Tommy Emmanuel
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY