Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Út, 14.01.2020 - 09:15

Strunal Schönbach Julietta: zlaté české ručičky

Ačkoliv se termín „zlaté české ručičky“ používá leckdy i v ne právě lichotivém spojení, tentokrát je myšlen zcela vážně a v tom nejlepším slova smyslu. Klasické kytary totiž v Lubech u Chebu vždycky uměli a Strunal Schönbach Julietta je toho dobrým příkladem.

Jak to vypadá?

Julietta je „dospělá“, tedy 4/4 španělka se vším co k tomu patří. Polomasivní konstrukce se skládá z masivní, smrkové vrchní desky, luby a zadní deska jsou vyrobeny z laminovaného ořechu. Ze stejného dřeva je vyroben i krk, ke kterému je přilepen ebenový hmatník nesoucí 18 pražců. Ebenová je rovněž kobylka, nultý a sedlový pražec je bohužel pouhopouze plastový.

Ladící mechaniky jsou firemní, což je v dané cenové relaci běžné, fungují lehce a spolehlivě. Výtka ovšem putuje směrem ke strunám, neboť ačkoliv se dle výrobce má jednat o poměrně kvalitní struny Savarez, jejich kvalita je přinejmenším diskutabilní. Ale to je v podstatě jen drobný nešvar (struny stejně každý rozumný kytarista okamžitě vymění za nové – nebo své oblíbené). Jinak je kytara zpracována po řemeslné stránce bez výhrad a matné provedení vrchní desky působí elegantně, v kombinaci s lakovanými luby, zadní deskou a krkem.

Jak to hraje?

Pokusím se oprostit od faktu, že se mi na výše zmíněné struny nehrálo dvakrát příjemně a soustředit se pouze na zvuk. Ten nejenže odpovídá ceně, ale v mnohém ji dokonce předčí. Zkoušel jsem z kytary dostat co nejvíce různých stylů a žánrů, včetně flamenca s ostrými rasquedovými úhozy. Tón z kytary lezl vždy velmi ochotně, lehce a kytara velice citlivě reaguje na dynamiku vaší hry.

Masivní smrková deska se určitě ještě trochu rozehraje a dodá zvuku na vřelosti, která mu zatím trošičku schází, ale to je u nového nástroje pochopitelné. Jinak ve zvuku najdete vše, co se od podobné španělky žádá. Sonorní basy, zřetelné a lehce perkusivní výšky, dostatek alikvotů i sustainu. A s výměnou strun za nějaké skutečně kvalitní, si troufám říct, že se kytara posune zase o nějaký ten kousek blíž k ideálnímu nástroji pro amatérské či poloprofesionální použití. Tedy za málo peněz hodně muziky. Po všech stránkách velmi příjemná záležitost.

Závěr

Polomasivní španělka, velmi dobrého zpracování a zvukových vlastností za necelých 8 tisíc korun? V Lubech u Chebu to zdá se umí a návdavkem můžete mít ještě dobrý pocit, že jste podpořili tuzemského výrobce a ne nějakou levnotovárnu kdesi v Asii.

 

Tagy Strunal Strunal Schönbach Julietta Strunal Schönbach

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY