Přejít k hlavnímu obsahu
Spiritualized | Foto: Sarah Piantadosi
Spiritualized | Foto: Sarah Piantadosi
Pavel Zelinka - St, 27.04.2022 - 12:00

Spiritualized na nové desce plují na vlně bombastické kytarové melancholie

Minulá deska Jasona Pierse a jeho Spiritualized byla ohlašována jako labutí píseň dlouholetého projektu britské nezávislé scény. Po reedici prvních čtyř desek kapely ale přichází v zápětí nové album Everything Was Beautiful, které existenci indie rockového projektu bohatě ospravedlňuje.

Jason Pierce byl vždy svéráz, se kterým nebylo tu a tam jednoduché vyjít. Díky vyhrocenému sporu se stejně paličatým parťákem Sonic Boomem došlo k rozpadu legendárních Spaceman 3, na jejichž rozvalinách vznikly sólové projekty obou protagonistů. Také v nové kapele se situace ani vzdáleně nepodobala skupinové idyle. A to přesto, že Spiritualized především na přelomu tisíciletí požívali statusu velké indie hvězdy. Když se navíc do příběhu zapletly vážné principálovy zdravotní trable (v roce 2005 ho postihl vážný zápal plic, o sedm let později pak u něj lékaři zjistili závažné onemocnění jater), vypadalo to se skupinou všelijak. Jason se opevnil doma, ale naštěstí nepřestal dále tvořit. Tak vzniklo především poslední album And Nothing Hurt, které autor ohlašoval jako poslední v historii kapely. „Nedovedu si po všech těch letech nahrávání představit, že se do podobného šílenství pustím znovu,“ přiznal mi Jason před čtyřmi roky v rozhovoru pro Radio Wave. Naštěstí k uskutečnění výhrůžek nakonec nedošlo, a tak je tu po čtyřech letech už devátá řadová deska Spiritualized nazvaná Everything Was Beautiful.

Zatímco většina umělců s příchodem covidu začala prožívat krušné časy, Jason, zvyklý pracovat v osamění doma, zásadní omezení své činnosti nepociťoval. „Jako bych na příchod podobné pandemie trénoval celý život,“ sarkasticky zhodnotil uplynulé dva roky Pierce. „Je to pouze o tom, jak nastalou situaci uchopíte. Nepříjemnou izolaci totiž můžete pojmout také jako „uklidňující samotu“. To zní mnohem lépe, že?,“ dodává zpěvák, pro kterého byly mimořádně inspirativní procházky prázdným Londýnem plným nečekaného ptačího zpěvu a oblohy bez kondenzačních stop leteckého provozu. Po letech letargie a boje se sebou samým přinesly poslední dva roky J Spacemanovi, jak se jinak šéf Spiritualized nechá titulovat, množství inspirace a nečekanou nálož energie.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

U Spiritualized se schází zajímavé protiklady. Největší je přirozená potřeba osobní intimity autora a tendence kapely tvořit bombastické skladby se spoustou hostů. To je i příklad letošní novinky Everything Was Beautiful, na které se podílelo více než 30 hudebníků a zpěváků včetně Jasonovy dcery Poppy, dlouholetého spolupracovníka a přítele Johna Coxona, smyčcové a dechové sekce, sborů a zvonkohry z londýnské slévárny Whitechapel Bell Foundry. Sám zpěvák pak na desce obsluhuje 16 různých nástrojů. Už úvodní Always Together With You, která v demo verzi pronikla na veřejnosti už před osmi roky, vytahuje všechny zásadní trumfy projektu. To znamená postupně budovanou atmosféru skladeb, která z nenápadného indie rockového základu často rozkvete do až extatického finále bombastickým velkokapelním zvukem a sbory jak z vybrané gospelové líhně. Právě mix shoegaze sklonů s gospelovými, minimalistickými (řada skladeb je postavena na pouhých dvou akordech), ale i bluesovými sklony, dělá sound Spiritualized tak výjimečným. Když do toho všeho ještě Pierce zasadí v Crazy country ozvuky s kvílející steel kytarou, nemáme, i přes řadu reminiscencí na různé etapy projektu (včetně znovu použitých grafických elementů z farmaceutického prostředí), pocit zbytečného opakování.

Zatímco na minulé desce se Jason Pierce snažil z minima vykřesat maximum (v rozhovorech nezastíral zásadní finanční omezení), letošní deska se naopak chlubí muzikantským Babylonem, který například v Let It Bleed, Mainline nebo následné The A Song (Laid In Your Arms) na konci kompozic ústí v masivní sonickou katarzi. Radost z nečekaně načerpané energie, kterou autorovi dodala zmátožená městská příroda? Úspěch reedice prvních desek souboru? V rozhovorech Pierce zmiňuje především větší možnost soustředit se na proces vzniku alba vlivem ořezaného kulturního života. Už v recenzi na minulé album jsem zmínil, že aktuální tvorba Spiritualized není poplatná současným trendům. Když Jason mluví o inspiraci k novým písničkám, vytahuje slavná jména hudební historie jako The Rolling Stones, John Lee Hooker nebo Alan Vega. Přesto při poslechu nemáme neodbytný pocit retro záležitosti. Spíše dotknutí se rockové prapodstaty, jistého základního podzemního proudu, který je i po letech žánrových turbulencí stále silný a relevantní. Everything Was Beautiful, hlásá nová deska. Já bych k hudbě letošní novinky Spiritualized přidal bez zaváhání stejný slogan i v přítomném čase.  

Spiritualized - Everything Was Beautiful

‎Spiritualized – Everything Was Beautiful

Bella Union, 2022, 44:00

85 %

Tagy Recenze alb Spiritualized

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY