Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 20.08.2020 - 00:01

Soldano SLO-30: menší brácha ikonického aparátu SLO-100

Kytarový zesilovač Soldano SLO-100 (Super Lead Overdrive), vyráběný od roku 1987, se řadí mezi legendární aparáty, které prošlapávaly cestu modernímu high-gainovému soundu. Na rozdíl od některých konkurenčních modelů této kategorie se může SLO-100 pochlubit také excelentním crunch kanálem a brilantním čistým zvukem, což jsou vlastnosti, kvůli kterým zařadili Soldano do svého arzenálu i Eric Clapton, Mark Knopfler nebo bluesrockový kytarista Warren Haynes.

Na letošním veletrhu NAMM oznámil konstruktér Michael Soldano návrat k této sérii a vedle lehce modifikované varianty SLO-100 představil také jejího menšího sourozence v podobě nové hlavy SLO-30 Classic, sdílící s předlohou koncepci preampu i špičkovou kvalitu součástek včetně filigránsky odvedené práce. Soldanův až fanatický přístup k jednotlivým konstrukčním detailům nejlépe vystihuje věta: Dívat se do zesilovače Soldano je jako nahlédnout pod kapotu monopostu Formule 1.

Tříkanálová sekce předzesilovače disponuje režimy Clean, Crunch, Overdrive se společnými čtyřpásmovými korekcemi, dvojicí nezávislých gainů (Normal, Overdrive) a masterů s přiřazeným parametrem Depth, ovlivňujícím projekci nízkých frekvencí. Výraznost vyšších pásem lze volit pomocí spínače Bright.

Preamp využívá výběrové elektronky 12AX7, koncová jednotka s masivními trafy poskytujícími pevný a průrazný tón, je postavena na dvojici pentod 5881/6L6, disponujících výkonem 30 W. Oproti původní sérii byl upraven žhavící DC okruh, čímž se podařilo snížit na minimum celkový šum a modifikací prošla také bufferovaná, lampou ošetřená efektová smyčka s vylepšeným průběhem signálu.

Variabilní linkový výstup typu Slave doplněný potenciometrem hlasitosti umožňuje jak přímé nahrávání (bez emulace), tak i kombinaci s externími IR impulsy boxů, propojení s jinými zesilovači apod. Samozřejmostí je zdířka footswitche a pro kabinety jsou připraveny dva výstupní konektory s rotačním přepínačem impedancí 4/8/16 ohmů.

Celolampový aparát SLO-30 Classic představuje špičkový flexibilní zesilovač, ručně kompletovaný v dílnách společnosti Soldano Custom Amplification sídlící v americkém Seattlu. Evropská cena modelu o rozměrech 20.3 x 48.3 x 24.8 cm a hmotnosti 13.6 kg se v případě standardního provedení s potahem z černé koženky a čelní i zadní krycí mříží pohybuje okolo 2700 eur.

Tagy Soldano Soldano SLO-30
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY