Přejít k hlavnímu obsahu
The Skids servírují svou muziku s energií a především s láskou a zanícením. | Foto: Gary M Hough
The Skids servírují svou muziku s energií a především s láskou a zanícením. | Foto: Gary M Hough
Petr Adamík -

The Skids si na novém albu drží svůj standard

Skotští veteráni The Skids jsou po dvou letech zpátky s novým albem. I přes skutečnost, že zpěvák Richard Jobson zůstal jediným původním členem (naživo se s kapelou občas objevuje ještě basák William Simpson), si kapela udržuje svůj osobitý zvuk i na novějších nahrávkách. Klasického ducha písní The Skids zachycují i na novince Destination Düsseldorf.

Kytarista a hlavní autor hudby Stuart Adamson spáchal v roce 2001 po letech boje s depresemi a závislostí na alkoholu sebevraždu. Během reunionu v roce 2007 však na jeho místo nastoupil Bruce Watson, který s Adamsonem hrával v jiné skotské rockové veličině Big Country. Nebylo asi vhodnějšího kandidáta, který by mohl stát po Jobsonově boku.

O tom, že The Skids stále mají sílu, svědčí hned první skladba Open Your Eyes. Jednoduchá rytmika, výrazné kytarové melodie a neskutečná síla refrénu, jenž s kapelou zpíváte od první chvíle. Tidal Wave vyvolává doslova fotbalovou atmosféru, kterou připomínají zejména sborové chorály. Stejně je tomu například i v Here We Go Again, kdy vše navíc podtrhují pochodové bicí.

Nejzajímavější momenty ale přichází s kytarovějšími skladbami jako How To Be Free a Wings Of Desire. Obě oplývají ostrými riffy a mají téměř hard rockový šmrnc. Do této kategorie by se vlastně dala zařadit i titulní píseň Destination Düsseldorf. Třešničkou na dortu je pak Things We've Seen se svou temnější, hloubavou, a co se týče repertoáru The Skids nepříliš typickou náladou. V textu se setkáváme s Williamem Buroughsem, Lou Reedem nebo Davidem Bowiem. V muzice je cítit přínos někdejšího frontmana The Stranglers Hugha Cornwella, jenž se na písni autorsky podílel, ale také vlivy dvou zmíněných hudebních velikánů. Od zbytku alba se pak poměrně dost odlišuje i Greatest Prize, a to nejen díky svému africky vyznívajícímu úvodu. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Je příjemné, když si kapela, jejíž začátky sahají do konce 70. let, drží svůj standard a nesklouzává k parodii na sebe sama. Pár takových případů z minulosti známe, ale The Skids se to rozhodně netýká. Jobson je lídr na správném místě, jejich živá vystoupení nepostrádají náboj, kdy dokáží udržet krok i s mnohem mladšími spolky. Hudbu servírují s potřebnou energií a především s láskou a zanícením. To vše dokáží přenést i na studiové nahrávky. Destination Düsseldorf je album pro milovníky přímého soundu první punkové vlny. Má všechny důležité ingredience, tedy chytlavé melodie, tvrdost, syrové kytary, gang vokály, ale i trošku toho experimentování.

The Skids - Destination Düsseldorf

The Skids – Destination Düsseldorf 

Last Night From Glasgow, 00:42:16

rock/punk/new wave

70 %

Tagy Recenze alb The Skids Richard Jobson

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY