Přejít k hlavnímu obsahu
Nově jsme objevili i kouzlo orchestrálních nástrojů, které podporují zejména emoční náboj díla | Foto: archiv Manu Destra
Nově jsme objevili i kouzlo orchestrálních nástrojů, které podporují zejména emoční náboj díla | Foto: archiv Manu Destra
Florián Pejcha - Út, 05.10.2021 - 12:00

Before the Show! Co předchází tomu, než se zvedne opona?

Povětšinou si kapely svými debuty hrají s narativem příchodu nového uměleckého živlu na scénu. Na odiv se dává již hotový produkt a na příběh jeho vzniku se zapomíná. My jsme se s naší kapelou Manu Destra snažili v novém EP Before the Show tento zažitý stereotyp zvrátit a leitmotivem se stal příběh, který za vytvořením samotného hudeního díla stojí. V nedávném období jsme si prošli změnami v obsazení, a to přímo na postu frontmanky. S podobnou situací se potýká mnoho hudebních uskupení a pro některé bývá často fatální. Tento článek však čtenáři odhalí, že i takové příběhy mohou mít šťastný konec.

Hledání nové posily zabralo mnohem více času, než jsme původně předpokládali. Přeci jen není úplně jednoduché najít skvělou zpěvačku s dobrou angličtinou, se kterou bychom si rozuměli lidsky a která by vůbec byla ochotná připojit se k naší hudební vizi. Při snahách navázat užší spolupráci také vznikl singl s názvem Borders, kde nám zahostovala zpěvačka MiJA. Bohužel šlo pouze o jednorázový projekt bez další šance na jakoukoli společnou budoucnost. Ač se zprvu zdálo, že naše hledání nebude brát konce, nakonec se nám přeci jen podařilo sejít se zpěvačkou Adrianou Bessogonov. Chemie mezi námi zafungovala, a tak jsme začali pracovat na společné tvorbě.

Měli jsme za sebou již několik let aktivního koncertování, z čehož logicky vzešla touha zvěčnit některé vybrané songy na nosiči. S novou posilou na postu zpěvačky/frontmanky se dosavadní repertoár musel zásadně změnit, aby více reflektoval náladu nového složení a odrážel také nově nabyté zkušenosti členů, jak ve směru skladatelském, tak produkčním. Dostala se nám tak možnost aktualizovat písně, aby více vystihovaly její nové směřování a přitom si stále zachovaly původní identitu Manu Destra.

Navrhnout skicu celého EP se stalo nezapomenutelnou lekcí, kdy jsme si osvojili procesy nahrávání či vytváření specifického sound designu. Jedním ze základních kamenů naší tvorby je inklinace k elektronické hudbě a jejím subžánrům. Syntezátory nám dávají možnost vytvořit konkrétní zvuk, který daná pasáž vyžaduje, a tím si budovat vlastní jedinečnou paletu zvuků. Nově jsme objevili i kouzlo orchestrálních nástrojů, které podporují zejména emoční náboj díla. Velkou výhodou se ukázal být fakt, že každý z nás (ač máme podobný hudební vkus a míříme ke společnému cíli) přemýšlí nad tvorbou s nepatrnou, leč zásadní diferencí. To nám při skládání nových písní pomáhá vidět věci s určitým nadhledem. Výsledný produkt je pak schopen oslovit široké spektrum posluchačů. Za realizaci EP vděčíme především studiu G.A.W., které nám poskytlo profesionální přístup a ukázalo nám, že zásah zkušené ruky je v hudební produkci nezbytný a nanejvýš žádoucí.

Before the Show nicméně není pouze příběhem vlastního vzniku, ale odkazuje i k budoucím počinům kapely, která na vlastní kůži poprvé pocítila realizaci rozsáhlejšího souboru děl a nyní ví, že autenticita má být v rovnováze se zkušeností.

Článek jsme psali společně s Jakubem Vláškem, pianistou naší kapely Manu Destra.

Tagy komunita Manu Destra

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Florián Pejcha
Baskytarista kapely Manu Destra
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY