Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Šesti a dvanáctistrunné limitky Martin D-35 David Gilmour

Akustické kytary Davida Gilmoura, Martin D-35 z roku 1969 a dvanáctistrunka D-12-28 postavená v roce 1971, byly v předloňské aukci síně Christie's prodány za 1 095 000 respektice 531 000 dolarů, čímž D-35 překonala rekord, držený od roku 2004 držela Claptonovou „Martinkou“ 1939 000-42 s finální cenovkou 791 500 dolarů. Na nemalé, ale přece jen řádově nižší částky si značka C.F. Martin cení také dvou nových modelů z limitovaných sérií D-35 a D-35 12 str. David Gilmour, představujících alternativy k nástrojům, které kytarista Pink Floyd používal dlouhá léta ve studiu, na koncertech i při domácí práci na nových skladbách.

Oba signované dreadnoughty jsou prvními modely D-35, u nichž byl pro stavbu krku, zadní desky a lubů těla zvolen tzv. platinový mahagon, který si David Gilmour vybral pro jeho hřejivý frekvenčně bohatý přednes a krásnou strukturu s výrazným zrnem. Šestistrunnému provedení byl dán top ze smrku adirondack ošetřený patentovanou technologií VTS (Vintage Tone System), umožňující zkušeným kytarářům Martinu cílit z pozice stáří dřeva na různá časová období, a to jak po zvukové tak i vizuální stránce.

Dvanáctka s trochu mlhavě specifikovaným krkovým profilem „12 String“ má horní ozvučnici z karpatského smrku a kratší menzuru 24.9 palců, zatímco klasický D-35 disponuje v tomto ohledu rozměrem 25.4 palců a profilem krku David Gilmour Shape. Do ebenových hmatníků o radiusu 16 palců s 20 pražci jsou vsazeny abalonové intarzie označovaných výrobcem jako David Gilmour Dot Pattern a kostěné ořechy. Podobná je i kobylka typu Modern Belly – samozřejmě s rozdílnými roztečemi (6 str. 5.4 cm, 12 str. 5.9 cm).

Tělo a krk jsou stříkány lakem Vintage Gloss Antique Toner, ladění zajišťují firemní strojky (D-35 s otevřenou, D-35 12 str. s uzavřenou mechanikou) v patinované úpravě Aged Waverly Relic Nickel nebo chromovaném provedení, nechybí želvovinové pickguardy a obě hlavice kryje plát z madagaskarského palisandru s logem firmy provedeném ve fontu odpovídajícím originálům z přelomu sedmdesátých let.

Cena speciálních edicí Martin D-35 a D-35 12 str. David Gilmour se pohybuje shodně okolo částky 5500 dolarů, jejíž část půjde na konto organizace David Gilmour Charitable Foundation, a na pulty obchodů by měla dorazit úzká kolekce čítající 250 kusů od každého modelu. Nejen sběratelé uvítají, že každý exemplář nese vlastnoruční Gilmourův podpis a zkrátka nepřijdou ani levorucí hráči.

Tagy C.F. Martin Martin D-35 David Gilmour Martin D-35 12 str. David Gilmour

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY